Step-by-step explanation:
3y/3=9-4x/3
y=3-4x/3
slope=x= -4/3
y intercept
y=3-4(0)/3
y=3-0
y=3
Cost of 32 ounces yoghurt = $1.62
Cost of 1 ounce = $1.62/32 = $0.05 (approx)
We can set up a proportion, and let x be the amount 16kg would cost: 14/154=16/x. We simplify 14/154 = 1/11. Next, we cross-multiply to get (1)(x)=(16)(11), so x=176. Therefore, 16kg of apples cost $176.
---
Hope this helps!
Answer: i dony know honestly
Step-by-step explanation:
Answer:
a. 7
Explanation:
A coefficient is the number in front of the variable that is to be multiplied by said variable. Simply identify the coefficient in the term provided to solve the problem.