Answer:
Price-Club: $0.28
Shop Mart: $4.17
-------------------------------------------
all you have to do is divide 3.44÷12= $0.28 and 8.35÷2=$4.17
Hope I helped you out :)
Answer: The unit price per ounce at Price-Club is $0.28
and the unit price per ounce at Shop Mart is $4.17
Step-by-step explanation:
Hi to answer this question we have to write an equation for each case:
12 x = 3.44
Where x is the price per ounce:
Solving:
x =3.44/12 =$0.28 per ounce
2 y = 8.35
Where y is the price per ounce:
y = 8.35/2=$4.17 per ounce
Feel free to ask for more if needed or if you did not understand something.
18÷18÷18
=0.05555555555
Answer: 8^6
= subtract the bottom exponent from the top exponent.
Answer: -30
Step-by-step explanation: -13 subtract 17 = -30
E