1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nat2105 [25]
3 years ago
11

Price-club sells a 12-ounce package of spaghetti noodles for $3.44 and Shop Mart sells a 2-pound box of spaghetti

Mathematics
2 answers:
cricket20 [7]3 years ago
7 0

Answer:

Price-Club: $0.28

Shop Mart:  $4.17

-------------------------------------------

all you have to do is divide 3.44÷12= $0.28 and 8.35÷2=$4.17

Hope I helped you out :)

Georgia [21]3 years ago
7 0

Answer: The unit price per ounce at Price-Club is $0.28

and the unit price per ounce at Shop Mart is $4.17

Step-by-step explanation:

Hi to answer this question we have to write an equation for each case:

  • <u>Price- club </u>

12 x = 3.44

Where x is the price per ounce:

Solving:

x =3.44/12 =$0.28 per ounce

  • <u>Shop mart: </u>

2 y = 8.35

Where y is the price per ounce:

Solving:

y = 8.35/2=$4.17 per ounce

Feel free to ask for more if needed or if you did not understand something.

You might be interested in
Of the following three statements, choose the best option and write a viable argument showing how it is reflected by the cost fu
Elina [12.6K]

A viable argument showing how it is reflected by the Cost Function for Wichita’s factory is; The cost of production per unit of item produced is 1$ as long as total units produced is less than 2500. If more than 2500 units are produced than the cost per unit actually comes down to 0.8$per unit.

<h3>How to Interpret Cost Functions?</h3>

From the given options, the best statement is;

The plant’s production processes are performed primarily by robots that are able to work longer hours, when needed, at no additional cost.

A cost function is a formula used to predict the cost that will be experienced at a certain activity level. Thus, the cost function for the best option is;

The cost of production per unit of item produced is 1$ as long as total units produced is less than 2500. If more than 2500 units are produced than the cost per unit actually comes down to 0.8$per unit.

The missing options are;

___ The electricity contract with the utility company is structured so that higher daily energy usage is charged at a lower rate.

___ The plant’s production processes are performed primarily by robots that are able to work longer hours, when needed, at no additional cost.

___ Overtime wages were required to produce at levels above 25,000 units.

Read more about Cost Functions at; brainly.com/question/14038368

#SPJ1

7 0
1 year ago
Find the area of a triangle whose two sides are 18cm and 10cm and the perimeter is 42cm
kobusy [5.1K]

Ur answer will be - A≈69.65cm².  

<u><em>Hope this helps!!</em></u>

5 0
3 years ago
a restaurant served 6352 meals during one month. what statement correctly compares the value of the digit 6 in the number of mea
san4es73 [151]
6000+300 or a comma in between?
5 0
3 years ago
How do you simplify this problem?
Yuri [45]

1+tan^2(x) = sec^2(x)

sec^2(x) = 1/cos^2(x)

csc(-x) / 1/cos^2(x) =

cos^2(x) csc(-x)

4 0
3 years ago
BRAINLIEST TO THE FIRST PERSON!!!! 5 STARS TO THE 2!!!Candice wrote the four equations below. She examined them, without solving
sashaice [31]

Answer:

the answer is A

Step-by-step explanation:

i know trust me

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Data was collected for a sample of organic snacks. The amount of sugar (in mg) in each snack is summarized in the histogram belo
    9·1 answer
  • Plz Help im horrible at math if someone can help that would be much appreciated
    14·1 answer
  • Hi everyone do anyone know what is 5+5 equal too thank you so much​
    8·2 answers
  • Is 0.9 greater than 0.81?
    13·2 answers
  • Which point represent 110 on the number line below
    14·1 answer
  • Let g(x)=x^2+bx+11. The point (-1,8) lies on graph of g. Find value of b.​
    15·1 answer
  • 12 x 12 / 12 x 12 x 12 x 12 - 777 + 21 x 12 x 12 / 12 = ?
    9·2 answers
  • A right triangular prism and its net are shown below.
    5·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP
    7·1 answer
  • The volume of this rectangular prism is 112 cubic centimeters. What is the value of y?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!