1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Murrr4er [49]
3 years ago
12

Which expression best estimates 6 3/4 divided by 1 2/3?

Mathematics
2 answers:
Trava [24]3 years ago
5 0
I dont know what your answers are to choose from but with out the fractions it comes out as 6.75 divided by 1.66666666666 wich equals 4.05000000002 so rounded its 4.05
Katyanochek1 [597]3 years ago
3 0

Answer:

I'd say A. 7 divided by 2

Step-by-step explanation

Rounding...

6 3/4 is nearest to 7

1 2/3 is nearest to 2

You might be interested in
Write 0.3 as a fraction in simplest form.
s344n2d4d5 [400]
The question is asking to convert the said decimal value in a simplest fraction form, base on my research and further calculation, I would say that the answer would be 3/10. I hope you are satisfied with my answer and feel free to ask for more 
6 0
3 years ago
May someone please help me?
Vesna [10]

Answer:

The 3rd table

Step-by-step explanation:

The x values are dividing by 5 to  get the y values. The table is proportional because it's a pattern not just random values.

5 0
3 years ago
While at the pumpkin farm, you also bought a taffy apple for $2.10, a pound of apples for $4.45 and a mum plant for $10.30. You
lbvjy [14]

Answer: B. $3.15

Step-by-step explanation: Hi! So first things you want to add all the things he bought together and then subtract it from the $20. I’m sorry if this isn’t right.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many solutions does the equation 3x-2(x+10)=x-20 ​
Ber [7]

Answer:

infinite

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
One pound of candies costs $3.50.
Hitman42 [59]
1 pound costs $3.50
x pounds cost $7
x =  \frac{7 \times 1}{3.50}  = 2
so you can buy 2 pounds of candies for $7
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Shanelle already has $137 from babysitting. She needs at least $625 for a new tablet. Which inequality best represents this scen
    13·1 answer
  • Write an equation of line in standard form with a slope of 3 through the point (9,-4)
    15·1 answer
  • Give an example of a rule for a pattern. list a set of numbers that fit the pattern
    14·1 answer
  • What is linear and non-linear?
    6·2 answers
  • The journal entry to close the Fees Earned, $750, and Rent Revenue, $175, accounts during the year-end closing process would inv
    7·1 answer
  • The figures are similar. The area of one figure is given. Find the area of the other figure to the nearest whole number.
    6·1 answer
  • Travis is deciding how many nonfiction books, novels, and cookbooks to sell at a book fair. He wants the ratio of nonfiction boo
    7·1 answer
  • Five friends share 3 bags of trail mix equally. What fraction of a bag of trail mix does each friend get? Please explain or show
    15·1 answer
  • This is a payslip of Mr. Dube a48 years old male employee of a major clothing company​
    10·1 answer
  • Venn diagram in maths ! !
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!