1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vekshin1
3 years ago
11

Help on this thx for helping if you did

Mathematics
1 answer:
vichka [17]3 years ago
6 0
To evaluate two fractions being divided, you must turn the right fraction into a reciprocal. That means you must put the bottom number at the top and then put the top number on the bottom (you’re basically switching them).

8/13 / 3/2

Now, once you turned the other number into a reciprocal, you multiply across. The top number times the other top number and do this to the bottom numbers, too.

8/13 * 3/2 = 24/26

You found the answer, 24/26. But as you can see, it’s not one of the choices. That’s because you need to simplify.

24/26 / 2/2 = 12/13

12/13 is your answer, or choice C!

I hope this helped. Comment below if you have any questions.
You might be interested in
So far, Charlie has pures 456.6 Glories. He wants to burn a total of 500 calorierHow many more calories must Charlie burn?
klasskru [66]
Well if he’s burned 456.6 calories already and he needs to get to 500 then you would have to simply subtract 456.6 from 500
The equation: 500 - 456.6 = 43.4
Hope this helps!
4 0
3 years ago
160% as a decimal Please help
kolezko [41]

Answer:

160/100=1.6

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
What value should go in the empty boxes to complete the calculation for finding the product of
AnnZ [28]
61*40=60*40+1*40=2400+40=2440.
Therefore [] is 4
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Eva is at a sushi restaurant. She ordered 2 pieces of squid for a total of $3.50, 1 piece of eel for $3.25, 3 pieces of tuna for
earnstyle [38]
2 pieces of squid = $3.50 
Therefore 1 piece of squid = $1.75 (3.50÷2)

1 piece of eel = $3.25

3 pieces of tuna = $6.75
Therefore 1 piece of tuna = $2.25 (6.75÷3)

4 pieces of crab = $8.00 
Therefore 1 piece of crab = $2 (8÷4)

Put them in order of price and you get 

$1.75 , $2 , $2.25 , $3.25
squid,crab,tuna,eel
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Leslie paid $12 for 4 books. What is the unit rate of the book purchase?
Setler79 [48]

Answer: 3 dollars for a book.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 483 is what part of 121?
    14·2 answers
  • Find the amplitude of y= 10 cos ø. Then graph the function.
    5·1 answer
  • HELP PLEASE NEED TO PASS!!!!!!!!!Rob is investigating the effects of font size on the number of words that fit on a page. He cha
    13·2 answers
  • 10-d = -34-5d solve this equation
    13·2 answers
  • O Horizontal translation of 11 units
    10·1 answer
  • Evaluate the expression for b = 0 and c= -11.<br> bc + b
    9·2 answers
  • Malcolm Little High School has sopho- mores, juniors, and seniors, but no freshmen. The ratio of sophomores to juniors is 5 to 4
    11·1 answer
  • Find the zeros of the function: f(x) = x^2 - 4x - 21
    15·1 answer
  • There are 16 ounces in 1 pound. Juan is mailing a package that weighs 10 pounds. He wants to know the weight of the package in o
    5·2 answers
  • Compare the following number :-
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!