1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
spin [16.1K]
3 years ago
14

Which value of x would make ? 1 6 8 10

Mathematics
1 answer:
Liono4ka [1.6K]3 years ago
3 0

Answer:

x=8\ in

Step-by-step explanation:

we know that

If NO is parallel to KJ

then

Triangles LNO and LKJ are similar by AA Similarity Postulate

Remember that

If two figures are similar, then the ratio of its corresponding sides is equal

so

\frac{LO}{LJ}=\frac{LN}{LK}

substitute the values

\frac{x-4}{x-4+x}=\frac{x-3}{x-3+x+2}

\frac{x-4}{2x-4}=\frac{x-3}{2x-1}\\ \\(x-4)(2x-1)=(x-3)(2x-4)\\ \\2x^{2}-x-8x+4=2x^{2}-4x-6x+12\\ \\-9x+4=-10x+12\\ \\10x-9x=12-4\\ \\x=8\ in

You might be interested in
Find the unit rate : <br><br> Running 2.3km in 7 minutes
sp2606 [1]

Answer:

0.3

Step-by-step explanation:

pls give me brainliest plzzzzzz

4 0
3 years ago
Martin is painting the shed shown. The shed is shaped like a cube. He wants to paint the outside walls of the shed using paint t
laila [671]

Answer:

13

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
I need help please!!!!
nika2105 [10]

Answer: I think it is 364.80

5 0
2 years ago
Paint can be purchased in two sizes: 1 gallon for $45.99 or 1 quart for $14.99.(round to the hundredths place)a.unit ratio of 1
ExtremeBDS [4]

Answer:

  a. $0.47 per ounce

  b. $0.36 per ounce

  c. the gallon size costs less per ounce

Step-by-step explanation:

A unit rate is a rate that is expressed with one unit in the denominator. That is, it is <some amount> per unit. The <some amount> value will generally depend on what unit is chosen. This problem suggests the desired unit is 1 oz of paint.

__

<h3>a.</h3>

Unit cost for a quart:

  ratio = cost/ounces = $14.99/(32 oz) ≈ $0.468/oz ≈ $0.47/oz

__

<h3>b.</h3>

Unit cost for a gallon:

  ratio = cost/ounces = $45.99/(120 oz) ≈ $0.359/oz ≈ $0.36/oz

__

<h3>c.</h3>

The cost per ounce is less for the gallon size. If at least 3 quarts of paint is needed, then buying it in the gallon size will cost less.

If less than 3 quarts are needed, then a gallon container will cost more than is necessary for the paint required. The "better deal" depends on the amount of paint required.

3 0
2 years ago
Is -0.025 greater or less than -0.14?
AlekseyPX

Answer:

less than

Step-by-step explanation:

-0.025 is further away from -0.14 in the number line.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What would the bottles purchased be and what would the bottles recycled be?
    9·1 answer
  • PLZ HELP ASAPPPPPP find the rate of change from the points 5,24 and 36,7.5
    11·1 answer
  • What is an equivalent expression to 9(c+5)=
    11·1 answer
  • 3. The variance of a set of positive numbers p.(p-5).(p-2), (p-3) (2p-5)is 5.84.
    11·1 answer
  • Use the graph of f to estimate the local maximum and local minimum.
    15·1 answer
  • On the library shelf are: -6 mystery books -5 science books -4 history books -3 adventure books Which event gives you a probabil
    9·1 answer
  • Triangle ABC with coordinates A (3,-2), B (5,5), and C (-4, 2) is reflected across
    14·2 answers
  • Simplify<br>answer it<br>b)​
    7·2 answers
  • How long does it take him to make $375.25
    13·1 answer
  • The table below shows the results of a screening program organized by Level 300 students of the department physiotherapy of the
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!