Answer:
$150
Step-by-step explanation:
so you can divvy this up into 3 parts
$150 each
now put 2 parts into one, and one into the other. The cost of the washer is $150
cost of the dryer is$ 300
Answer:
$59.99
Step-by-step explanation:
11% of $59.99 is $6.60. $59.99+$6.60=66.59
Since we want it in the form: (x - a)², let's first expand (x - a)² and then equate for the coefficients.
(x - a)² = x² - 2ax + a²
x² + 4x - 15 = x² - 2ax + a²
Now, let's focus on the middle term.
4x = -2ax
4 = -2a
a = -2
Thus, we know that a = -2
Then, we can say (x + 2)² = x² + 4x - 15
x² + 4x + 4 = x² + 4x - 15
Thus, 19 units are needed in order to complete the square to produce:
(x + 2)²
Answer:
2 for $0.25
Step-by-step explanation:
1.10/ 6= .20 (rounding)
1.00/ 5= .20
0.85/ 4= .21
0.25/ 2= .13 (rounding)
Answer:
Alonso ate the most
Step-by-step explanation:
mark braniest pls