1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pavlova-9 [17]
2 years ago
5

Expressions in 1 variable if x=144. Problem:1/4x-7

Mathematics
1 answer:
Vikentia [17]2 years ago
8 0
The answer to this question is 29
You might be interested in
Twice a number added to their half of itself equals 20 find the number
Sonbull [250]

Answer:

x(2) + 5\\

The number is 8 because 8 * 2 = 16

And if you add 4, you get 20

Hence, the number is 8

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
In the number 11.278, the 7 is located in the _____ place.
professor190 [17]
B.) thousandths because the first one is tenths and the second is hundredths. Also because it is after the decimal
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plssss it’s due in 5 min answer plsss
Nesterboy [21]
Y=11x+2 should be you answer for the slope
8 0
2 years ago
I need help again...
Vadim26 [7]

the answer is 2 what you do to the bottom you do to the top

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What number has the same value of 28 tens
iren2701 [21]
The answer is 280 this is your answer
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can someone pls help me and explain
    13·1 answer
  • 8 kg of potatoes and 5 kg of carrots cost $28 whereas 2 kg of potatoes and 3 kg of arrot cost $11.20.what is the cost of 1 kg of
    8·1 answer
  • What is - √61 to the nearest integer and nearest tenth?
    9·1 answer
  • Factor this polynomial. -3x^2-5x-2
    6·1 answer
  • What is the value of x?
    14·1 answer
  • Which expression is equivalent to look at the pic I GIVE BRAINLY AND EX POINTS
    6·1 answer
  • Slope intercept from 2y=-1x-8 step by step please
    10·1 answer
  • Someone plz help me giving brainliest
    9·1 answer
  • The cost of two books is ₹126.If the cost of one book is twice the other, the find the cost of books.​
    12·1 answer
  • Help me!
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!