1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ipn [44]
3 years ago
13

Sea Company reports the following information regarding its production costs: Units produced 54,000 units Direct labor $ 47 per

unit Direct materials $ 40 per unit Variable overhead $ 29 per unit Fixed overhead $ 135,000 in total Compute the product cost per unit under absorption costing.
Business
1 answer:
Elodia [21]3 years ago
4 0

Answer:

Total unitary cost= $118.5

Explanation:

Giving the following information:

Units produced 54,000 units

Direct labor $47 per unit

Direct materials $40 per unit

Variable overhead $29 per unit

Fixed overhead $ 135,000

Under absorption costing, the unitary production cost is calculated using the direct material, direct labor, and total unitary overhead (including fixed overhead).

Unitary cost= direct material + direct labor + unitary variable overhead + unitary fixed overhead

Unitary fixed overhead= 135,000/54,000= $2.5 per unit

Total unitary cost= 47 + 40 + 29 + 2.5= $118.5

You might be interested in
A friend offers you a ticket to a Chicago Cubs baseball game for $40. You know you can sell the ticket to another friend for $50
olganol [36]

Answer:

$50

Explanation:

Opportunity cost is the cost of the next best option forgone when one alternative is chosen over other alternatives.

If I decide to go to the game, I forgot the opportunity of selling the ticket for $50 which is the next best use of the ticket.

I hope my answer helps you

6 0
3 years ago
Which dimension of the general environment represents the demographic characteristics, norms, customs, and values of the populat
andreev551 [17]

The answer is sociocultural dimension. This dimension is being defined as somewhat the individual all access to progress, completion and even obstacles in which is one way of putting importance to it as this shows an individual’s way of encompassing factors that may go in his or her way.

7 0
3 years ago
uppose you buy a bond with a coupon of 7.8 percent today for $1,080. The bond has 5 years to maturity. Assume interest payments
Mariulka [41]

Answer:

45.58%

Explanation:

Rate of return is the expected gain or loss on an investment, over a specific time period. It is derived as a percentage of the investment's original value or cost.

ROR = [CV - IV]/ IV × 100

CV is the current value of the investment (value at the end of the investment period)

IV is the initial value of the investment.

Note also, the assumption that interest payments are reinvested.

At the end of year 1, interest payment is $1,164.24

End of year 2 - $1,255.05

End of year 3 - $1,352.95

End of year 4 - $1,458.48

End of year 5 - $1,572.24

[Interest rate - 7.8%]

ROR = (1572.24 - 1080)/1080 × 100

ROR = 45.58%

5 0
3 years ago
Please help me. Only answer if you know.
Nostrana [21]
A. Occupational Outlook Handbook.
3 0
3 years ago
calls for establishing cost reduction targets for products or services that an organization is currently providing to customers.
dezoksy [38]

Answer:

A. Kaizen costing

Explanation:

Costing is the measurement of the cost of production of goods and services by assessing the fixed costs and variable costs associated with each step of production.

In Financial accounting, a direct cost can be defined as any expense which can easily be connected to a specific cost object such as a department, project or product. Some examples of direct costs are cost of raw materials, machineries or equipments.

On the other hand, any cost associated with the running, operations and maintenance of a company refers to indirect costs. Some examples of indirect costs are utility bill, office accessories, diesel etc.

Kaizen costing refer to calls for establishing cost reduction targets with respect to products or services that an organization is currently providing to customers. The word "Kaizen" has a Japanese origin and it simply means continuous improvement to a thing.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Read the following paragraphs about four films and then identify the purpose of each paragraph: to summarize, to analyze, to syn
    11·1 answer
  • A foreign currency ___________ is a contract giving the purchaser (the buyer) the right, but not the obligation, to buy or sell
    5·1 answer
  • 9- 23. Someone argues that an advantage of vouchers would be to allow high school students to learn to weld and operate a mill i
    14·1 answer
  • Cindy is a popular actress and has won countless acting awards in her 15 years in the industry. People always ask her what her s
    13·1 answer
  • Nabors Company reported the following current assets and liabilities for December 31 for two recent years: Dec. 31, Current Year
    12·1 answer
  • Esquire Inc. uses the LIFO method to report its inventory. Inventory at January 1, 2021, was $888,000 (37,000 units at $24 each)
    7·1 answer
  • Break-Even Point
    11·1 answer
  • The costs incurred before opening a business​
    9·1 answer
  • During the deep recessions of the early 1980s and of 2007-2009, unemployment reached roughly __________.
    6·1 answer
  • Seller Vincent decided to let the listing agreement he had with broker Bob expire and sell the property himself. Prospective buy
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!