1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ipn [44]
3 years ago
13

Sea Company reports the following information regarding its production costs: Units produced 54,000 units Direct labor $ 47 per

unit Direct materials $ 40 per unit Variable overhead $ 29 per unit Fixed overhead $ 135,000 in total Compute the product cost per unit under absorption costing.
Business
1 answer:
Elodia [21]3 years ago
4 0

Answer:

Total unitary cost= $118.5

Explanation:

Giving the following information:

Units produced 54,000 units

Direct labor $47 per unit

Direct materials $40 per unit

Variable overhead $29 per unit

Fixed overhead $ 135,000

Under absorption costing, the unitary production cost is calculated using the direct material, direct labor, and total unitary overhead (including fixed overhead).

Unitary cost= direct material + direct labor + unitary variable overhead + unitary fixed overhead

Unitary fixed overhead= 135,000/54,000= $2.5 per unit

Total unitary cost= 47 + 40 + 29 + 2.5= $118.5

You might be interested in
question content area in recording the cost of goods sold for cash, based on data available from perpetual inventory records, th
krek1111 [17]

In recording the cost of goods sold for cash, based on data available from perpetual inventory records, the journal entry is debit Cost of Goods Sold; credit Inventory.

<h3>What are inventory?</h3>

Inventory include taken records of goods that are sold and the once that are available.

For goods that are sold they are removed from the available goods including the cost and added to the inventory as sold.

Therefore, In recording the cost of goods sold for cash, based on data available from perpetual inventory records, the journal entry is debit Cost of Goods Sold; credit Inventory.

Learn more on inventory below,

brainly.com/question/24868116

#SPJ12

8 0
2 years ago
What typically happens to non farm payrolls the pmi indicator, and housing starts at the onset of a recession in the united stat
Ivanshal [37]
Non-farm payrolls refer to jobs in the manufacturing sector and other industries that are not farm. As part of its Employment situation report, the U.S Bureau of Labor Statistics releases closed-followed monthly data on nonfarm payrolls, the statistics from the nonfarm payroll also shows which sectors are generating the most employment additions. It measures the change in the number of people employed during the previous month except to the farming industry. At the onset recession, the nonfarm payrolls tend to reduce. The PMI or the Purchasing Managers Index is a measure of the economic health of the manufacturing sector. As stated by an analyst at TD Securities, the point of view for manufacturing is demoralized, and the sector is in recession.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
When you download and print the NCAA Basketball Tournament bracket (a paper to pick who you think will win the NCAA Men's Basket
Anni [7]

Answer:

2. Unilateral contract

Explanation:

Because in a unilateral, or one-sided, contract, one party, known as the offeror, makes a promise in exchange for an act (or abstention from acting) by another party, known as the offeree.

5 0
3 years ago
Lopez Corporation incurred the following costs while manufacturing its product Materials used in product Depreciation on plant P
kirill [66]

Answer:

The missing data of this question is reproduced as follows;

Materials Used           128,900

Depreciation on plant 63,400

Property taxes on store  8,280

Labor cost of assembly workers 114,800

Factory supplies used           32,100

Advertising expense          55,800

Property taxes on plant          23,100

Delivery expense                 24,800

Sales commission                    43,600

Salaries paid to sales clerk;     60,400

Explanation:

Cost of Goods Manufactured  

Materials Used           128,900

Depreciation on plant 63,400

Property taxes on plant   23,100

Labor cost of assembly workers 114,800

Factory supplies used           32,100

WIP Beginning                        14,200

Less;WIP closing                     (16,900)

Cost of Goods Manufactured 359,600

Cost of Goods Sold

Opening Finished Goods   63,300

Cost of goods manufactured  359,600

Less; Closing Fininsed goods  (48,200)

Cost of Goods Sold                 374,700

5 0
3 years ago
Unavoidable fixed costs areA.relevant to the decision of whether to discontinue the department.B.irrelevant to the decision of w
larisa86 [58]

Answer:

Irrelevant to the decision of whether to discontinue the product line because they will not differ between alternatives.

Explanation:

Fixed costs can be defined as expenses that remain constant during a particular period of time, these costs does not change with an increase or reduction in the volume of production. Fixed costs tends to remain the same even when the organisation experiences a massive sale of their products in the market. Example of fixed costs include rent, loan.

Unavoidable fixed costs can be described as the costs incurred by a company during the introduction of the product into the market. This type of cost does not have the tendency to fluctuate when the production process is discontinued.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • On February 1, 2021, Miter Corp. lends cash and accepts a $1,000 note receivable that offers 12% interest and is due in six mont
    8·1 answer
  • Can someone plz tell me what is 500-500+50​
    12·1 answer
  • The export-import bank ____. is an international financial institution that provides loans for capital programs provides finance
    11·1 answer
  • Sixth fourth bank has an issue of preferred stock with a $6.10 stated dividend that just sold for $123 per share. what is the ba
    12·1 answer
  • At one point, Kodak had 90% of the film market, and 85% of the camera market in the United States. It was almost a monopoly. Iro
    9·1 answer
  • Zenith Consulting Co. has the following accounts in its ledger: Cash; Accounts Receivable; Supplies; Office Equipment; Accounts
    12·1 answer
  • Anna decides to add new sales representatives and increase advertising to increase sales in her existing market for her current
    7·1 answer
  • The interest accrued on $7,500 at 6% for 90 days is: (Use 360 days a year.)
    14·2 answers
  • The following statements regard product differentiation in monopolistic competition. Label the following statements as being eit
    13·1 answer
  • Liam has purchased a fee-for-service health insurance plan from Leroux Health Insurance. Plan A includes a $248. 00 monthly prem
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!