1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ipn [44]
3 years ago
13

Sea Company reports the following information regarding its production costs: Units produced 54,000 units Direct labor $ 47 per

unit Direct materials $ 40 per unit Variable overhead $ 29 per unit Fixed overhead $ 135,000 in total Compute the product cost per unit under absorption costing.
Business
1 answer:
Elodia [21]3 years ago
4 0

Answer:

Total unitary cost= $118.5

Explanation:

Giving the following information:

Units produced 54,000 units

Direct labor $47 per unit

Direct materials $40 per unit

Variable overhead $29 per unit

Fixed overhead $ 135,000

Under absorption costing, the unitary production cost is calculated using the direct material, direct labor, and total unitary overhead (including fixed overhead).

Unitary cost= direct material + direct labor + unitary variable overhead + unitary fixed overhead

Unitary fixed overhead= 135,000/54,000= $2.5 per unit

Total unitary cost= 47 + 40 + 29 + 2.5= $118.5

You might be interested in
The bonds issued by Stainless Tubs bear an 8 percent coupon, payable semiannually. The bonds mature in 11 years and have a $1,00
GenaCL600 [577]

Answer:

8.69%

Explanation:

Face value (FV)=$ 1,000.00

Coupon rate=8.00%

Interest per period (PMT) =$30.00

Bond price (PV)=$ 952.00

Number of years to maturity 11

Number of compounding periods till maturity (N)                                                  22

Bond Yield to maturity RATE(NPER,PMT,PV,FV)*2 = 8.69 %

4 0
3 years ago
An economist studying the market for wild Alaskan salmon determines the price elasticity of supply to be 0.43. a. In this case,
Marina86 [1]

Answer:

A. Inelastic

B. a less than 10% increase in quantity supplied

Explanation:

A supply is inelastic when a percentage change in quantity supplied is less than percentage change in price.

A supply is inelastic if the price elascitiy is less than 1.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
In a small manufacturing facility, one welder is needed for every 200 hours of machine-hours or fewer in a month. The welder is
Alisiya [41]

Answer:

C. $17,500

Explanation:

1,300 / 200 = 6.5

we are going to hire between 6 and 7 welder as we are given the requirement <u>"for every 200 hours or fewer in a month"</u> we should round above and not below: 7 welder. Besides, we cannot hire "half" or "quarter" of an employee therefore we have to move between integer solutions.

7 0
3 years ago
Which of the following is included in the balance sheet? A. Revenue B. Salaries expense C. Utilities expense D. Accounts payable
Shkiper50 [21]
The answer is D. I hope it is correct
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the term for an interval smaller than a step?.
Svetach [21]

Answer:

Half step

Explanation:

If you're talking about music, then a half step is smaller than a step.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose you are the owner of a picture frame store and your current fixed costs total $50,000 (real estate taxes, interest on a
    15·1 answer
  • U.S. voting statistics show that elderly citizens donate both money and time to political campaigns. In the 2012 presidential el
    7·1 answer
  • Zappos employees are "driven" to participate in charitable activities and feel that giving back to the community is something th
    15·1 answer
  • Consider the following case: Andre is an amateur investor who holds a small portfolio consisting of only four stocks. The stock
    10·1 answer
  • Which of the following is correct?
    7·1 answer
  • The grant of a patent is a limited "monopoly" and can run counter to the antitrust principle encouraging free and open markets.
    5·1 answer
  • 3.1.2 Give an example of taxes on products.​
    11·1 answer
  • What are some risks of adding a new product?
    14·1 answer
  • What are the three factors of producrion and what role does each factor play in the production of goods and services
    13·1 answer
  • A company that can outperform other organizations due to its ability to provide its goods and services more efficiently and effe
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!