1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
weqwewe [10]
3 years ago
14

A dozen bagels for $7.80_Vhs ora pack off 3 bagels for $2.10 what is the answer​

Mathematics
1 answer:
AlladinOne [14]3 years ago
6 0

Answer:

I think you should go with the second option

Step-by-step explanation:

Yes the 12 dozen gets you more but when you do the math you are spending $93 on them and I don’t think anyone wants to do that. And yes you are getting less in the other option but it is more cost effective.

I hope this helps!

Please give me brainliest!

You might be interested in
What is the equation of a line that contains the points (8, –3) and (–8, 3)?
DerKrebs [107]

Answer:

1. D y = 8

2. C y = −8

Step-by-step explanation:

1.Both points have y-coordinate 8, so the line is horizontal.

A horizontal line has equation y = k

where k is the y-coordinate of all of its points.

The y-coordinate of all points on this line is 8.

Answer: y = 8

2.A line with 0 slope is a horizontal line. All points on a horizontal line have the same y-coordinate.

A horizontal line has equation

y = k

where k is the y-coordinate of all of its points.

The y-coordinate of the given point is -8, so all points must have -8 as the y-coordinate.

Answer: y = -8

8 0
3 years ago
Helppp plsssss!!show your work.<br>Thanks
gregori [183]

You are basically just adding, so combine like terms.

3x^2 + 5x^2 = 8x^2

6x - 2x = 4x

4 - 8 = -4

So the answer is D.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Maria, a biologist, is observing the growth pattern of a virus. She starts with 100 of the virus that grows at a rate of 10% per
Leni [432]
<h3>Answer: 985</h3>

=============================================

Work Shown:

A = amount after t hours

P = initial amount = 100

r = growth rate in decimal form = 0.10

t = number of hours = 24

--------

A = P*(1+r)^t

A = 100(1+0.10)^24

A = 100*(1.10)^24

A = 100*9.84973267580762

A = 984.973267580762

A = 985

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz help me plz f(89) = -481.4 and f(126) = -677.5
yaroslaw [1]

Answer:do u have the answer

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
What is the defination of the focus when referring to a parabola?
Len [333]

Answer:

Focus of a Parabola. A parabola is set of all points in a plane which are an equal distance away from a given point and given line. The point is called the focus of the parabola and the line is called the directrix. The focus lies on the axis of symmetry of the parabola.

Step-by-step explanation:

6 0
4 years ago
Other questions:
  • Jen buys 4 tires for $272. What is the price for 1 tire?
    10·2 answers
  • Select the correct difference. -3z 7 - (-5z 7) 2z7 8z14 -2z7 2z
    13·2 answers
  • An average person’s hair grows at a rate of 18 cm per year. How fast in inches per month does the average person’s hair grow? Sh
    9·2 answers
  • Plzzzzz help............Twelve decreased by twice a number is the same as 8 times the sum of the number plus 4. What is the numb
    13·1 answer
  • Which table shows values for the function y=2(1/2)^x
    12·1 answer
  • Using the digits 1 to 9 at most one time each, fill in the boxes to make the equality true:
    12·1 answer
  • What does the expression x ≤ 4 mean in word form?
    10·2 answers
  • A cone shaped cup has a radius of 4 inches and a height of 6 inches. Which measurement is the closest to the volume in cubic inc
    6·1 answer
  • The price for 7 lb of potatoes is $5 what is the price per pound.​
    6·1 answer
  • Can someone help me with this?​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!