1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
salantis [7]
3 years ago
6

The selling price of lumber at Home Depot is $3,170, percent markup on cost is 30%. Calculate the actual cost. (Round your answe

r to the nearest cent.)
Mathematics
1 answer:
timama [110]3 years ago
3 0
3170*.30= 951
The original cost is 3170+951

$4121
You might be interested in
Bob and Caitlyn are playing a trading-card game. Between them, they have 81 cards. Bob has 7 fewer cards than Caitlyn.
Alina [70]
We know that Bob and Caitlyn are playing a trading-card game. Between them, they have 81 cards. <span>Bob has 7 fewer cards than Caitlyn. Since Bob has 7 cards fewer them Caitlyn we have to divide by 2 and subtract 7. 

81 / 2 = 40 [rounded] 

40 - 7 = cards Bob has 

= 33 cards bob has 


</span>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE DONT SKIP<br><br><br> show all work
neonofarm [45]

Answer:

i don't see nothing

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help pls! First to answer gets brainliest
amid [387]
Answer: $3.92
STEOS TO SOLUTION: take $19.62 and divide by 5
7 0
2 years ago
Can someone please answer this question please answer it correctly please show work please help me I need it
Lena [83]

Answer:

B) Step 2

Step-by-step explanation:

Raul thought that 5 - 7 was 2, but it is actually -2.

If this answer is correct, please make me Brainliest!

5 0
3 years ago
So far this season, a team has won 51 out of 68 games. Identify the values of a, b, c, and d that complete the bar diagram for t
goldenfox [79]

Answer:

a=25 b=68 c= 12.75 d=100

Step-by-step explanation:

i hope this helped you have a great day luv

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the length of BC in the right triangle below?<br> A. ^234<br> B. 234<br> c. ^216<br> D. 216
    15·1 answer
  • Marita orders 12 yards of material to make banners. If she needs 1 foot of fabric for each banner, how many banners can she make
    12·2 answers
  • How old would a person born in 25 BC be on their birthday in AD 25?
    14·1 answer
  • Find the product of (x − 3)^2
    12·1 answer
  • Order -6.3,-6 1/4,-6.34,-6 5/8 from least to greatest
    7·1 answer
  • If 16-oz bottle water cost $1.44 what is the cost per ounce
    14·1 answer
  • Which of the binomials below is a factor of this trinomial ? 8x^2+ 2x-3
    13·1 answer
  • _Izzy wants to paint three walls in her family room. Two walls are 13
    10·2 answers
  • Farhan bought one dozen bananas for $2.40. What is the rate ( cost ) of each banana?
    9·1 answer
  • PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!