Answer:
736
Step-by-step explanation:
.8x230=184, 184x4=736
If one foot in real is 1/2 inches, then 1 inch in a blueprint is 2 feet. So a rectangle 18 by 22 inches will represent 18 * 2 by 22 * 2 feet in real. So the size of the yard is 36 by 44 feet.
Answer:
416
Step-by-step explanation:
26 times 16 is 416
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.
40\8
5\1
=5
or
0.2
I hope this help