1.30(2) + X = 6.10
This would be one of a few equations to do. 1.30(2) represents the cartons of eggs which are each 1.30. the X will represent the price of pancake mix and the total is 6.10.
Answer:
new price= $2.40
Step-by-step explanation:
20%= 20/100= 1/5
$3.00/5= 00.60
1/5 of the price is being subtracted from $3.00
$00.60 is 1/5
3.00-.60= 2.40
3 feet= 1 yard
16*3= 48 feet.
47.52/48= 0.99
It will cost Brian $0.99 per foot.
Find the unit rate.
49.50/50= 0.99
No, it wouldn't. It would be the <em>same price
0.99=0.99 It doesn't matter which one Brian chose. </em>
I hope this helps!
~kaikers
Answer:
The average rate of change on the given interval is 9/70
Step-by-step explanation:
Here, we are to find the average rate of change of the function on the given interval
We proceed as follows;
on an interval [a,b] , we can find the average rate of change using the formula;
f(b) - f(a)/b-a
From the question;
a = 0
b = 3
f(0) = -3/5
f(3) = -3/14
Substituting the values, we have;
-3/14-(-3/5)/3-0
= 3/5-3/14/3
= (42-15)/70/3
= 27/70/3
= 27/70 * 1/3 = 9/70
I think you can solve it by
=(x^2 - y^2) *( x^2 + y^2)
= (x -y)*(x+y)*(x^2 + y^2)