1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
algol13
3 years ago
7

Every person I have ever met says their favorite pizza is pepperoni pizza. Therefore, I can assume that everyone I ever meet wil

l likely say their favorite pizza is pepperoni pizza. What form of reasoning am I using
Business
1 answer:
oksano4ka [1.4K]3 years ago
4 0

Answer:

Inductive reasoning

Explanation:

This type of reasoning is considering generalization that is formed and based on some previous experiences and with that previous experiences the observation that is made is forming an inductive reasoning.

In this case, the person met many of them who says that their favorite pizza is pepperoni and then every time that someone say that they love pizza, this person will think of pepperoni pizza because of the previous experiences that caused those observations.

You might be interested in
Assume that the risk-free rate is 6% and the market risk premium is 8%.
valkas [14]

Answer:

r or expected rate of return - market = 0.14 or 14%

r or expected rate of return - stock = 0.2120 or 21.20%

Explanation:

Using the CAPM, we can calculate the required/expected rate of return on a stock. This is the minimum return required by the investors to invest in a stock based on its systematic risk, the market's risk premium and the risk free rate.  

The formula for required rate of return under CAPM is,

r = rRF + Beta * rpM

Where,

  • rRF is the risk free rate
  • rpM is the market risk premium

Under CAPM, the assumption follows that the beta of the market is always equal to 1.

So, expected return on the stock market will be,

r or expected rate of return - market = 0.06 + 1 * 0.08

r or expected rate of return - market = 0.14 or 14%

The beta of the stock is given. We calculate the required rate of return on the stock to be,

r or expected rate of return - stock = 0.06 + 1.9 * 0.08

r or expected rate of return - stock = 0.2120 or 21.20%

4 0
2 years ago
Your client has called for help with that bank fees in QuickBooks Online you began by asking them to open the bank and tab in th
viktelen [127]
This doesn’t make sense :(
3 0
3 years ago
What type of promise to pay does a promissory note represent?
Sonja [21]
I’m not I’m sorry need points
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
EB8.
Stolb23 [73]

Answer:

The fixed costs per unit when 20,000 units are produced are $6.05 per unit.

Explanation:

Fixed costs per unit can be determined by using the following formula:

Fixed costs per unit = Total fixed costs/ number of units are produced

In a company, Total fixed costs do not depend on the level of activity (Fixed costs do not change).

In the company, Total fixed cost = $11 x 11,000 = $121,000

When 20,000 units are produced, Fixed costs per unit = $121,000/20,000 = $6.05 per unit.

3 0
3 years ago
Fortuna worked 49.5 hours this week at $ 8.18 an hour. What was he gross pay? Remember over time worked over 40 hours is paud at
vova2212 [387]
$327.2 for the first 40
$116.575 for the remaining 9.5 hours paid at 1.5x the pay
$443.765 is your sum, however if you are to round to actual pay, it would be $443.77
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Jerry Rice and Grain Stores has $4,430,000 in yearly sales. The firm earns 2 percent on each dollar of sales and turns over its
    15·1 answer
  • Which transaction has no effect on owners equity
    13·2 answers
  • Why businesses use team dynamic theories to understand team performance?
    6·2 answers
  • RadioWaves, Inc. is a manufacturer of weather radios. It has two departments: assembly and testing. In March 2018, the company i
    10·1 answer
  • A movie studio sells the latest movie on DVD to VideosRUs at $10 per DVD. The studio's cost of production is $1 per DVD. VideosR
    15·1 answer
  • Jerry and Ann paid the following amounts during the current year: Interest on automobile loan $1,500 Interest on bank loan (proc
    7·1 answer
  • Yosko Company manufactures luggage sets. Yosko sells its luggage sets to department stores. Yosko expects to sell 2,050 luggage
    13·1 answer
  • Creating your own flyer assignment
    10·1 answer
  • Which is an example of a land-use law?
    5·1 answer
  • Luxguard Home Paint Company produces exterior latex paint, which it sells in one-gallon containers. The company has two processi
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!