1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
elixir [45]
3 years ago
7

Find a ⋅ b. a = 4i - 4j, b = 4i + 5j -4 <8, 1> <16, -20> -36

Mathematics
2 answers:
Marianna [84]3 years ago
6 0

Answer:

-4 is the answer to the product of two vectors.

Step-by-step explanation:

We are given two vectors a and b such that:

a = 4i - 4j and b = 4i + 5j

Where i and j represent the unit vectors of x and y axis respectively with the property such that:

i.i= 1

i.j=0

j.i=0

j.j= 1

Now we are asked t find a.b

As a.b=(4i-4j)(4i+5j)

      =4i×(4i)-4j×(4i)+4i×(5j)-4j×(5j)

      =16i.i-16 i.j+20 i.j-20 j.j

      = 16-0+0-20

     = 16-20

     = -4

Hence the value of a.b is -4.


Andrej [43]3 years ago
5 0
A · b = a₁b₁ + a₂b₂ + ... = n

a · b = (4*4) + (-4*5) = 16 - 20 = -4
You might be interested in
The vertices of △DEF are D(1, 19), E(16, −1), and F(−8, −8). What type of triangle is △DEF?
JulijaS [17]

Answer: equilateral

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Mrs. Smith decides to buy three sweaters and a pair of jeans. she had $120 in her wallet. if the price of jeans is $35, what is
mylen [45]

Answer:

The highest possible price of a sweater is $28.33

Step-by-step explanation:

We already know that price j of jeans is $35.Let's say Mrs.Smith buys 3 sweaters for p dollars each, and since her budget is $120 we have the inequality:

3p+j\leq 120\\ \\\\=3p+35\leq 120

Therefore

p\leq 28.33

Thus the maximum price of a sweater is $28.33

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which graph represents the function f(x))=2•(1/3)^xm
Tanzania [10]

Answer: the on to the bottom left

Step-by-step explanation: c would be right because you have a positive slope

4 0
2 years ago
The table shows data from a survey about the number of times families eat at restaurants during a week. The families are either
kompoz [17]

The Rome data center is best described by the mean. The New York data center is best described by the median. The third option C is correct.

<h3>The Mean and Median:</h3>

The mean of a data set is the average of all the terms in the data set. The median of a data set is the value of the midpoint term in the frequency distribution.

From the given information, the table can be better expressed as:

           High   Low   Q1     Q3    IQR   Median    Mean         σ

Rome   18         1        3       7        4         6.5        6.4           4.3

NY        14         1       4.5    8.5      4        5.5        6.1            3.2

  • From the data sets in the table, the distribution for Rome is not largely diverse, and there isn't much departure from the mean value. It indicates that in the data set of Rome families, no outliers have occurred.

  • In New York, the data indicate a distinct outlier for New York families in Q3. This is due to the fact that the gap is so large, the mean may not be a good choice for determining the measure of the central tendency.

Therefore, we can conclude that, the Rome data center is best described by the mean and the median will be utilized to determine the central tendency in New York.

Learn more about mean and median here:

brainly.com/question/14532771

4 0
2 years ago
Unit 6. 5) Please help. Which equation shows the correct use of the addition rule to determine the probability that a randomly s
ololo11 [35]

Answer:

D.) 0.7+0.4−0.2=0.9

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Kelly reads x hours a week. tim reads two times more than kelly and jim reads five hours more than tim. which expression represe
    13·2 answers
  • X ÷ 4 + 5= 8 I need someone to do it and double check for me please.​
    8·2 answers
  • Which equation is represented by the graph below?
    13·1 answer
  • Marie is a party planner who is helping a couple plan their wedding reception. Marie suggested 2 different reception locations a
    14·1 answer
  • Which of the following equations best represents the regression line for the data given in the table below?
    10·1 answer
  • Kolby decided he wanted to go to the amusement park. The amusement park charges $8.00 for entry and $1.40 for each ride.
    7·1 answer
  • Which algebraic expression represents this word description?
    5·1 answer
  • Felix graphed a system of equations that had no solution. The first equation he graphed was y = {c - 7. PLEASE HELP What was the
    10·1 answer
  • A basketball team decided to sell cookies to raise money for an upcoming tournament. The players charged $3.00 for each cookie t
    8·2 answers
  • What is the unit rate in 187pounds of food for 1447.38
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!