1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Damm [24]
3 years ago
9

Marketing researchers often use ________ by selecting a group of distributors

Business
2 answers:
zmey [24]3 years ago
8 0

This is the full question:

Marketing researchers often use ________ by selecting a group of distributors, customers, or prospects, asking them questions, and treating their answers as typical of all those in whom they are interested.

Answer:

Sampling

Explanation:

Sampling is a method of statistical analysis where a small number of observations are used to make conclusions about the whole population. Sampling techniques include simple random sampling and systematic sampling.

So when a small group is selected as a representative of representative of the larger population, and responses from this sample is treated as feedback from the whole population it is called sampling.

Sampling is done to make quick conclusions on a large amount of data and saves resources that would have been spent getting responses from the whole population.

Flura [38]3 years ago
6 0

Answer:

A. Sampling

Explanation:

Sampling

This is a process used in analysis whereby a predetermined number of respondent is taken from the population size. It is the method used in collecting a sample from a larger population size. It involves selecting unit from a population of interest in such a way that the information gotten from that unit gives an unbiased representation of the full population size. Sampling helps in a lot of research work. A market researcher often used sampling in selecting his respondent (which may include distributors, customers and so on) and then proceed to ask the sample on questions he needs answers to for his research. In sampling, he's able to pick an unbiased sample size.

You might be interested in
Kimbeth Manufacturing uses a process cost system to manufacture dust density sensors for the mining industry. The following info
Lena [83]

Answer:

$6 per unit

Explanation:

using the weighted average method:

units completed 92,000 x 100% (both materials and conversion)

ending work in progress 24,000

  • materials 90% completed = 21,600
  • conversion 40% completed = 9,600

equivalent unit conversion costs = total conversion costs / total equivalent units of conversion

  • total conversion costs = $20,320 + $15,240 + $$182,880 + $391,160 = $609,600
  • total equivalent units of conversion = 92,000 + 9,600 = 101,600

equivalent unit conversion costs = $609,600 / 101,600 units = $6 per unit

4 0
2 years ago
On January 1, 2016 Dinwiddie Company purchased a car that cost $45,000. The car had an expected useful life of 6 years and a $10
disa [49]

Answer:

.B. The amount of depreciation expense recognized in 2019 would be greater if Dinwiddie depreciates the car under the straight-line method than if the double declining balance method is used

Explanation:

The double-declining method recognizes higher depreciation amounts in the first years of an asset 's life. The method applies twice the rate of the straight-line method on a declining book value balances.  In the latter years, the depreciation amount will be less because the book value will have declined considerably.

In this case, a useful life of six years attracts a straight-line depreciation rate of 16.6 % (1/6 x 100). the double-declining method will apply a rate of  33.2 %.

The straight-line method applies a constant rate throughout the use-life of an asset. The book value decreases at a constant rate, unlike in double -declining, where the book value decreases rapidly in the early years of the asset.  2019 will be the fourth year in this case. The fourth-year is in the latter stages of a six-year useful life.

3 0
3 years ago
Cooperton Mining just announced it will cut its dividend from $4.01 to $2.57 per share and use the extra funds to expand. Prior
mina [271]

Answer:

$34.35

The price has fallen from $50.07 to $34.35 which means that Expansion will not be a good option.

Explanation:

Computation for the share price to expect after the announcement

Using this formula

Ke = [ D1 / P0 ] +g

Where,

D1 =$4.01

P0 = $50.07

g =3.4%

Let plug in the formula

Ke = [ D1 / P0 ] +g

Ke= [ $4.01 / $50.07] + 0.034

Ke= 0.0800+ 0.034

Ke= 0.1140

Second step is to find the Price after Expansion using this formula

P0 = D1 / [ Ke - g ]

Where,

D1=$2.57

Ke=0.1140

g=4.7%

Let plug in the formula

P0= $ 2.57 / [ 0.1140 - 0.047 ]

P0=$2.57/0.067

P0=$ 34.35

Based on this calculation, we can see that the price has fallen from $50.07 to $34.35 which means that Expansion will not be a good option.

Therefore the share price that you would expect after the​ announcement will be $34.35

8 0
3 years ago
ABC Corporation is considering the purchase of a machine that would cost $110,000 and would last for 4 years. At the end of 4 ye
Ahat [919]

Answer:

-$8,705

Explanation:

The computation of the Net present value is shown below

= Present value of all yearly cash inflows after applying discount factor + salvage value - initial investment

where,

The Initial investment is $110,000

All yearly cash flows would be

= Annual cost savings × PVIFA for 4 years at 12%

= $30,000 × 3.0373

= $91,119

Refer to the PVIFA table

And, the salvage value would be

= Salvage value × pvif for 4 years at 12%

= $16,000 × 0.636

= $10,176

The discount factor should be computed by

= 1 ÷ (1 + rate) ^ years

Now put these values to the above formula  

So, the value would equal to

= $91,119 + $10,176 - $110,000

= -$8,705

5 0
2 years ago
Huggins Co. has identified an investment project with the following cash flows. Year Cash Flow 1 $ 830 2 1,150 3 1,410 4 1,550 I
Rasek [7]

Answer:

$4,013.10.

$3,329.54.

Explanation:

If discount rate is 8%

PV of Cash Flows :

($830 / 1.08^1) + ($1,150 / 1.08^2) + ($1,410 / 1.08^3) + ($1,550 / 1.08^4)

$768.52 + $985.94 + $1,119.30 + $1,139.30

$4,013.10

If discount rate is 16%

PV of Cash Flows :

($830 / 1.16^1) + ($1,150 / 1.16^2) + ($1,410 / 1.16^3) + ($1,550 / 1.16^4)

$715.52 + $854.64 + $903.33 + $856.05

$3,329.54.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Any comparison of the advantages of one family structure over another depends partly on the parents and partly on the:
    11·1 answer
  • Betty's job entails detecting problems such as embezzlement, waste, mismanagement, and employee theft at her organization. in th
    10·1 answer
  • Which of the following represents procurement as part of the support value activities in a value chain​ analysis?
    14·1 answer
  • Suppose Best Buy is the only electronics store in a particular​ market, but RadioShack is thinking about entering the market. Be
    14·1 answer
  • Transent Foods announced that its current sales are $1,233,450 this year. The company forecasts a growth rate of 16 percent for
    7·1 answer
  • In an effort to raise more tax revenue from the upper class, the government decides to impose a new tax on luxury goods like yac
    13·1 answer
  • Information technology can be used to support _______________. product development teams customer support processes any other bu
    5·1 answer
  • Crane Company uses the periodic inventory system. For the current month, the beginning inventory consisted of 483 units that cos
    6·1 answer
  • Click the links to open the resources below. These resources will help you complete the assignment. Once you have created your f
    9·2 answers
  • Which pricing policy would be best suited for a company that specializes in one unique product? Explain.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!