The wedding ceremony planner invoice is a consignment that details a service price and provides an amount of time in which price should be sent.
This invoice is given to consumers after formally asking for the planner's knowledge regarding wedding ceremony preparation.
<h3>What is consignment with example?</h3>
An consignment is an itemized commercial file that records the products or offerings delivered to the customer, the complete quantity due, and the favored payment method. The vendor can send both paper or electronic invoices to the customer.
<h3>Does invoice suggest paid?</h3>
An bill is a demand for price (delivered both electronically or physically) that is sent with the aid of the vendor after the sale of goods/services has been completed, however earlier than price has been made. In essence, invoices are used to make certain that your business receives paid.
Learn more about invoices for the wedding. here:
<h3>
brainly.com/question/24086159</h3><h3>#SPJ4</h3>
Answer:
The correct answer is $720 in Year 1 and $240 in Year 2 Next.
Explanation:
According to the scenario, the given data are as follows:
Loan Amount =$16,000
Rate of interest = 6%
Time period for first year (Apr - Dec) = 9 months
Time period for second year ( Jan - Mar) = 3 months
So, we can calculate the amount of interest by using following formula:
For first year:
Amount of interest (1st year) = $16,000 × 6% × 9 ÷ 12 = $720
Amount of interest (2nd year) = $16,000 × 6% × 3 ÷ 12 = $240
Given that <span>the U.S. dollar exchange rate increased from $0.96 Canadian in June 2011 to $1.03 Canadian in June 2012, and it
decreased from 81 Japanese Yen in June 2011 to 78 Japanese Yen in June 2012.
Between June
2011 and June 2012, the U.S. dollar appreciated against
the Canadian dollar.
Between June 2011 and June 2012,
the U.S. dollar depreciated against the Japanese Yen.</span>
Answer:
the unit product cost using absorption costing is $119
Explanation:
The computation of the unit product cost using absorption costing is given below:
= Direct material per unit + direct labor per unit + variable manufacturing cost per unit + fixed manufacturing cost
= $45 + $37 + $8 + ($58,000 ÷ 2000)
= $119
Hence, the unit product cost using absorption costing is $119