1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Papessa [141]
3 years ago
13

Simplify 28 over 35

Mathematics
2 answers:
maria [59]3 years ago
8 0
4 / 5
use the 7 to reduce each numer of the fraction
bearhunter [10]3 years ago
8 0
If we simplify 28/35 it will equal 4/5. You use the Greatest Common Factor to divide it which is 7 and it will equal 4/5
You might be interested in
Pranav bought four candy bars for a total<br> of $12. How much did each candy bar<br> cost?
anastassius [24]
You have to divide the total cost $12 by the 4 bars, so $12/4 bars = $3 per bar
5 0
2 years ago
3.3.1. Calculate the new cost per night of the standard and family standard chalets. Round of (4) your answer to the nearest hun
Taya2010 [7]
  • The information to complete the table is given below:
  • Equation that shows the relationship between the cost per night C and the number of people staying in the chalet n:                              C=  4000-100(n-1)

<h3>What is Equation?</h3>

An equation is a mathematical expression that contains an equals symbol. Equations often contain algebra. Algebra is used in math when you do not know the exact number in a calculation.

Given that:

Pules Rs 4000 per night but will decrease the amount by R100 per person occupying the chalet.

Number of People          Cost per night

          1                                       4000

          2                                       3900

          3                                      3800

          4                                       3700

          5                                       3600

          6                                       3500

          7                                       3400

          8                                       3300

          9                                       3200

          10                                      3100

let C be cost per night and n be the number of people of staying in chalet.

equation:   C=  4000-100(n-1)

      for n=1: C= 4000- 0=4000

            n=2, C= 4000-100(1)= 3900

The graph is attached below:

Learn more about equation here:

brainly.com/question/10413253

#SPJ1

     

5 0
1 year ago
I NEED HELP ASAP Catherine finds that in a randomly selected sample of 500 families in her home town, 45% own at least one compu
EastWind [94]
A is the correct answer
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
State the operations used to solve the following equation 2x+8=9
jeka94

Answer:

Subtraction and Division

Step-by-step explanation:

2x+8=9

2x+8-8=9-8

2x=1

x=1/2

3 0
2 years ago
Enter the correct answer in the box.
UNO [17]
The answer for the question is

3 0
2 years ago
Other questions:
  • The length of a rectangle is 3x - 5 in and the width is 2x inches what is the area of the rectangle
    13·1 answer
  • PLEASE ANSWER AT LEAST ONE AND IF YOU CAN, ANSWER MORE THAN ONE. THANK YOU!!!!
    10·2 answers
  • 1. The temperature at 2:00 a.m. was −12°. At noon, the temperature had risen 16°. At 4:00 p.m., the temperature had dropped 8°.
    14·1 answer
  • How do 0.5 becomes a fraction i dont understand plz help​
    5·2 answers
  • A circle has the circumference of 12TT inches. What is the radius, in inches, of the circle?
    11·1 answer
  • Evaluate | - 26) if b = 8.
    14·1 answer
  • Three friends decide to rent an apartment and split the cost evenly. They each paid $710 towards the total move in cost of first
    9·1 answer
  • Anyone know the answer? :)
    14·1 answer
  • PLEASE HELP!!!What are good 3 examples of Geography?WILL GIVE BRAIN!!!
    12·1 answer
  • Help please if you can....
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!