1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
podryga [215]
3 years ago
15

How do you do this HELP ME PLEASE

Mathematics
2 answers:
serious [3.7K]3 years ago
7 0
1/3(5) + 7(5)
5/3 + 35
5 + 105
110
aalyn [17]3 years ago
5 0
The answer is 110 to the pronlwm
You might be interested in
How to solve this problem
Sveta_85 [38]
1) Find the value of x and y.

2) Then use the Order of Operations to help you out with the computation.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
An object falls 9 meters during the first second, another 27 meters during the second second, and then 81 meters more during the
marishachu [46]
360 meters is the answer as 9 meter in 1st second ,27 meter in 2nd and 81 in 3rd it is in a series of geometric progression ...of 9,27,81 in which 9*3 =27,27*3=81 so next number will be 81*3=243 total distance moved in 4 seconds is 243+81+27+9=360 meters

4 0
3 years ago
Need help finding the measure of the arc or angle indicated
evablogger [386]

Answer:

70 degrees

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
A 2 quart container of window cleaner cost $6.96. What is the price per cup?
marissa [1.9K]

Answer:

$0.87

Step-by-step explanation:

2 quarts = 8 cups

$6.96 ÷ 8 = $0.87

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hat is the percent of decrease on an item that went from $25 to $20?
HACTEHA [7]
Your answer is 20% :)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The square root of these numbers to the nearest tenth. <br> 62= <br><br> 23= <br><br> 841=
    12·2 answers
  • Jim is shopping for a suit to wear to his friends wedding. He finds the perfect one on sale at 30% off. If the original price wa
    12·1 answer
  • With net sales of $40,000, beginning inventory at retail of $14,000, ending inventory at retail of $20,000, and cost of goods so
    14·2 answers
  • Jeremy bake 9 cakes for the bake sale he put 2 cups of powder surger evenly on the tops
    14·1 answer
  • Sorry it’s small I could not get it in just zoom in
    13·1 answer
  • HELP ASAP PLEASE Some of the measurements of the triangular prism with a right triangle base are shown.
    5·1 answer
  • The local grocery store sells a bag of dog food for $22. The store pays $13 for the dog food which equation can be used to find
    10·1 answer
  • 2. (4a - 8b + 12c) (-5/2) Simply using distributive property and combining like terms​
    9·1 answer
  • .<br> G:<br> The 20%<br> discount on a<br> $55 sweatshirt
    13·1 answer
  • Aint the answer for this 10 just let me if im wrong​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!