1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elis [28]
2 years ago
12

8 times ( 18 divides 6 )

Mathematics
2 answers:
spin [16.1K]2 years ago
8 0

Answer:

24

Step-by-step explanation:

Solve inside of the parentheses first.

18/6=3

Then, multiply it by 8.

3x8=24

That's your answer!

In case you didn't know, there's an order you use to solve these types of questions called the order of operations. You might recognize it as the acronym PEMDAS. PEMDAS is an acronym that stands for the words parentheses, exponents, multiplication, division, addition, subtraction. For example, using the order of operations, the first thing you do is solve inside of parentheses, if there are any. In the problem above, there were parentheses, so that's why we divided inside of it first before multiplying!

Hope you understood...have a wonderful day!! c:

Vika [28.1K]2 years ago
6 0

Answer: 24

Step-by-step explanation: 8x3=24 in which 18 divided by 6 is 3.

You might be interested in
2ab - ab + 2a + 3b + 2ab<br> what is this simplified ?
shtirl [24]

Answer: The answer is 3ab + 2a + 3b.

Step-by-step explanation:

So we are given this equation:

2ab - ab + 2a + 3b + 2ab

First we have to add like terms:

2ab + 2ab - ab + 2a + 3b

4ab - ab + 2a + 3b

3ab + 2a + 3b

Here is your answer!

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
In the diagram below, AB is parallel to CD. What is the value of y?
valentinak56 [21]

Answer:

72

Step-by-step explanation:

Corresponding angles on parallel lines always have the same measure.

5 0
2 years ago
Chris buys 5 apples for $2.60 .How much does one apple cost​
VMariaS [17]

Answer:

.52¢

Step-by-step explanation:

One apple cost 52 cents. The expression below represents the cost of an apple.

5a =2.60

5a/5= 2.60/5

a =0.52

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Use the pattern for (a+b)^5 to write the fourth term of (w-4z)^5
Alex Ar [27]
The fourth term of (a+b)^5 is 10a^2b^3.

For a=w, b=-4z, this is
.. 10*(w)^2*(-4z)^3
.. = -640w^2*z^3
8 0
3 years ago
Last year, Emma's scout troop sold 504 boxes of cookies. This year, her troop set a goal to sell more boxes than last year.
Leto [7]
What is the question asking
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Point A (6, -2) is reflected over the x-axis. Write the coordinates of A.
    10·1 answer
  • (10 points)4 5/6 + 9 5/9 =
    9·2 answers
  • What is a rate that has a denominator of 1 unit is called a rate
    6·2 answers
  • an economy package of cups has 920 green cups. If the green cups are 40% of the total package, how many cups are in the package
    5·1 answer
  • Find all constants α such that the vectors (α, 4) and (α, 5) are parallel.
    14·1 answer
  • Describe two different ways to solve -10 =1/4(8y-12)
    13·1 answer
  • What is the scientific notation for 1700
    7·2 answers
  • A 552 ​-inch is cut into two pieces. One piece is three times the length of the other. Find the length of the shorter piece.
    12·1 answer
  • Someone plz help me giving brainliest
    6·2 answers
  • Please help me with this
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!