1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gtnhenbr [62]
2 years ago
10

Which is the best buy?

Mathematics
2 answers:
olga55 [171]2 years ago
4 0

Answer:

B

Step-by-step explanation:

When you divide each of the prices by the amount of candy bars, B is the lowest. The price for 1 candy bar with A's price is 1.75. The price for 1 candy bar for B's is 1.71. The price for 1 candy bar with C's is 1.73 and the price of 1 candy bar for D's is 1.74. Again, B has the lowest price for 1 candy bar so the correct answer is B.

marissa [1.9K]2 years ago
4 0

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Let's find the unit price of each choice. Unit price is essentially how much one object is worth.

A) We know that there is $19.25 for 11 candy bars, so to find the unit price, simply divide 19.25 by 11:

19.25/11 = $1.75 / candy bar

B) We know that there is $15.39 for 9 candy bars, so to find the unit price, simply divide 15.39 by 9:

15.39/9 = $1.71 / candy bar

C) We know that there is $17.30 for 10 candy bars, so to find the unit price, simply divide 17.30 by 10:

17.30/10 = $1.73 / candy bar

D) We know that there is $22.62 for 13 candy bars, so to find the unit price, simply divide 22.62 by 13:

22.62/13 = $1.74 / candy bar

Comparing all these unit prices, we see that the deal from part B is the lowest, so that's the best one.

Hope this helps!

You might be interested in
CAN SOMEONE HELP ME PLEASE ASAP!?
emmasim [6.3K]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Out of a group of 250 pupils, 10 pupils could not join the school's excursion due to illness.
Arada [10]

Answer:

out of 250 wala nagka crush sayo hshshs

charot lng

8 0
2 years ago
PLEASE HELP ME SOLVE THIS!<br> GIVING ALL MY POINTS!
maria [59]
It’s the first box goes to the 3rd missing thing and the second goes to the 4th and the 3rd goes to the 1st and 4th goes to the 2nd I think if that makes sense
7 0
2 years ago
3/100 mile in 3 seconds. how far in 1 minute
dlinn [17]

Answer:

60/100

Step-by-step explanation:

Hope it helped answer is 60/100 because one min equals 60 seconds so 60/100 is your answer brainiest plz

7 0
3 years ago
What is 5 + 5 + 9 + 3 - 10 x 4 - 8 + 9 - 7 - 1 + 9 x 6
Sonja [21]

Answer:

29

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Juanita is booking a 4-night stay at a hotel. The rate is $79 per room plus tax.
    9·1 answer
  • 1/2 (x-4/5)=3/5
    10·1 answer
  • Use Cramer's Rule to find x in the system of equations below.
    8·1 answer
  • A gardener has 2 bags of potting soil and several flower pots. Each flower pot needs 1/8 bag of potting soil for the
    6·1 answer
  • 98548594859-87328732873
    11·2 answers
  • What would it be little help plz
    12·1 answer
  • Solve 3(6b-1)-7(2b+3)=0​
    12·2 answers
  • For what values of x is the trigonometric equation tan(x − 180°) − sin(x − 180°) = 0, where 0 ≤ x &lt; 360°, true?
    7·2 answers
  • A game you wanted was discounted 45% and now costs $26.29 what did the game cost before the discount
    14·1 answer
  • If with 150 grams of ground meat a tortilla is prepared to make a hamburger. How many tortillas can I make with one and a half k
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!