1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
EastWind [94]
3 years ago
8

Current GAAP requires that share-based compensation be expensed at the grant date of the stock options award.

Business
1 answer:
andriy [413]3 years ago
5 0
I pretty sure it’s True. But I’m just thinking that it could be.
You might be interested in
Name at least two primary forms of identification needed to obtain a learners license
Elza [17]
Two primary forms you could use would be 1. Birth certificate and 2. Social security card.
4 0
3 years ago
Snowden Industries produces two electronic decoders, P and Q. Decoder P is more sophisticated and requires more programming and
Rainbow [258]

Answer:

Using Direct Labour hours;

The cost per unit for Decoder P=$5.76

The cost per unit for Decoder Q=$5.76

Using Activity based costing;

The cost per unit for Decoder P=$7.48

The cost per unit for Decoder Q=$5.01

Explanation:

A)Total Overhead cost= $275,000

Total Labour Hours=22,000

P Total Overhead  =6,600/22,000*$275,000=$82,500

Overhead cost per unit=$82,500+$31,680/19,800units=$5.76

Fixed cost=$105,600

19800/66000*$105,600=$31,680

Q Total overhead  =15,400/22,000*$275,000=$192,500

Overhead cost per unit=$192,500+$73,920/46,200units=$5.76

Fixed cost=$105,600

46,200/66000*$105,600=$73,920

B)Using activity based costing;

Total Overhead cost= $275,000

Repair and Maintenence Cost = $105,600

Total Labour Hours=22,000

P Overhead  =6,600/22,000*$275,000=$82,500

Overhead cost perunit=$82,500/19,800units=$4.16

P Activities overhead=(2000+190+1400)/5750*$105,600=$65,931.13

Activity cost per unit=$65,931.13/19,800units=$3.32

Total Overhead cost =$4.16+$3.32=$7.48

Q Total overhead  =15,400/22,000*$275,000=$192,500

Overhead cost per unit=$192,500/46,200units=$4.16

Q Activities overhead=(1000+60+1,100)/5750*$105,600=$39,668.87

Activity cost per unit=$39,668.87/46,200units=$0.85

Total Overhead cost =$4.16+$0.85=$5.01

4 0
4 years ago
If one worker can produce 30 units of output and two workers can produce a total of 50 units of​ output, the average product for
pentagon [3]

Answer:

Dejame pensar

7 0
3 years ago
Rhonda has oversight responsibility for the servicing and repair of her company's fleet of cars, so she frequently calls the gar
dmitriy555 [2]

Answer: Variable-interval

Explanation:

3 0
3 years ago
Harrold is the project manager for his organization and he has seven people on his project team. Who is responsible for executin
charle [14.2K]

Answer: D. Project team

Explanation:

The project team is responsible for executing the project plan and creating the project deliverables. They are also in charge of contributing to the success of the project by making sure that the project objectives are achieved.

Each team mate has a specific role that he or she is assigned and the team should execute the tasks assigned to them successfully.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • True or false: if jacques's fire engines were a competitive firm instead and $160,000 were the market price for an engine, incre
    12·1 answer
  • 1. Production and DM budgets: Stolen Horse, Inc. manufactures and distributes toy dinosaurs throughout the Western United States
    7·1 answer
  • Jones Corp. reported current assets of $199,000 and current liabilities of $140,000 on its most recent balance sheet. The workin
    6·1 answer
  • Domingo Corporation uses the weighted-average method in its process costing system. This month, the beginning inventory in the f
    13·1 answer
  • The equal dignity rule has several exceptions. for example, an executive officer of a corporation can conduct business transacti
    8·1 answer
  • ​Bryant, Inc. provides the following​ data:2017 2016Cash $47,000 $25,000Accounts Receivable, Net 100,000 62,000Merchandise Inven
    13·1 answer
  • If, over a given period, the index of export prices rises by 10% and the index of import prices rises by 5%, the terms of trade
    12·1 answer
  • Which of these statements is true regarding women in the united states workforce?
    7·1 answer
  • Alan, an accountant in a law firm, is summarizing his company’s expenses and revenue in the form of an income statement. However
    14·2 answers
  • Which career is best described by someone who buys materials, products, and services for an organization?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!