1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
algol [13]
2 years ago
10

Please help! No one has answered me all night!

Mathematics
2 answers:
nexus9112 [7]2 years ago
8 0

Answer:B:Q3=22

Step-by-step explanation:

likoan [24]2 years ago
7 0

Answer:  B: Q3=22

Step-by-step explanation:

If you were to create a box plot with this data with the numbers being in order from least to greatest and find the median of the third quartile you would find the answer choice B.

1.  14,16,19,19,20,20,21,21,22,22,23

2.  14,16,19,19,20,"|20|",21,21,22,22,23= 20 is the median

3.  14,16,19,19,20,|  |,21,21,22,22,23= these are your quartiles

4.  14,16,19,19,20,|  |,21,21,"|22|",22,23= the median of the third quartile is 22

I am not sure if I am right but from what I know I think B is the correct answer choice

You might be interested in
The cash price of a bike is $3000. The bike can be bought on hire purchase by making a 25% down-payment and monthly payments of
horrorfan [7]
25% downpayment of $750 + $125 x 24 months

= $3750
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve using the quadratic formula<br><br> x^2-4x+1=0
sergiy2304 [10]

Answer:

x=2+ or - the square root of 3

Step-by-step explanation:

solve the equation for x by finding a, b, and c of the quadratic then applying the quadratic formula.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
How is a coordinate grid a useful way to describe exactly where an object is?
Elenna [48]

Answer:

because you can show the exact points an object is at

Step-by-step explanation:

For example: A car goes x many miles in y minutes. You can easily see how many miles the car goes in y minutes.

Hope this helps!

6 0
2 years ago
If 4 gallons of milk cost $16.76 how much would 7 gallons of milk cost
professor190 [17]
$16.76 divided by 4 = $4.19 each gallon
So $4.19 x 7 gallons = $29.33
8 0
3 years ago
You pick a marble from a bag containing three black, four striped, and three white. What is the probability you will choose eith
bezimeni [28]

Answer:  

             

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please solve each inequality and show you work thank you so much:)
    8·2 answers
  • A small radio transmitter broadcasts in a 26 miles radius. If you drive along a straight line from a city 30 miles north of the
    6·1 answer
  • Help me with problems 39 a-d
    13·2 answers
  • Find the least common denominator x^4/x^2+2x+1 and -8/x^2+5x+4
    9·1 answer
  • Two triangles with the same corresponding side lengths will be congruent is known as the
    6·2 answers
  • How do i find the slopes of the line for (1,3) (2,5)
    5·2 answers
  • Find the perimeter of abc with vertices A(-2, 1), B(1, 1), and C(-2,5)
    11·1 answer
  • Write an equation of the line that passes through the points (-2,-7) and (0,-4). ​
    6·1 answer
  • one number from 10 to 20 is written on each card select one card randomly what are the probability​
    12·1 answer
  • If 8 family members choose to play "Secret Santa," how many different ways can the names be paired?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!