Answer:
b. direct labor and factory overhead
Explanation:
The conversion cost is that convert which is used to convert the raw material to the finished goods inventory. It is a combination of the direct labor cost and the factory overhead or manufacture overhead cost.
It can be fixed or variable marinating costs only. It does not include direct material cost
It is computed by taking a difference of production cost and raw material cost
Hence option b is correct
A sort of financial product sold to investors is a corporate bond, which is issued by a business. The investor receives a predetermined amount of interest payments at either a fixed or variable interest rate in exchange for providing the firm with the money it requires.
The bond "reaches maturity" when it stops making payments and the initial investment is refunded.
The ability of the corporation to repay the bond often serves as its security, and this ability is based on its expectations for future revenues and profitability. Physical assets of the corporation may occasionally be utilized as collateral.
A state, municipality, or county may issue municipal bonds as a debt security to pay for capital projects like building roads, bridges, or schools. They can be compared to loans given to local governments by investors.
Municipal bonds are particularly appealing to those in higher income tax brackets because they are frequently exempt from federal taxes and the majority of state and local taxes (for residents).
To learn more about Corporate Bond and Municipal Bonds here
brainly.com/question/14116276
#SPJ4
Answer:
The variable cost per unit is $1.54
Explanation:
Variable costs are those cost which vary with the change in production of units means higher the production higher cost and lower production will result in lower cost e.g Material cost, labor cost etc.
On the other hand fixed cost the cost which does not vary with the production of units. It is fixed no matter what is the level of production.
According to given data:
Total Cost = $500,000
Fixed Cost = $260,000
Variable cost = Total cost - fixed cost
Variable cost = $500,000 $260,000
Variable cost = $240,000
Number of units = 156,000
Variable cost per unit = $240,000 / 156,000 = $1.54 per unit
The one that distinguishes money from the other assets is that it is used as a medium of exchange
Explanation:
Money is one of the most important factor in our day to day lives it has become as defining the country's economic standard and it is widely accepted all over the world
Money is used as the medium of exchange because we can buy all the necessary things using the money and can use it as a medium to exchange of goods and services. There are also other important functions as the method of comparing the values
Answer:
The correct answer is B. The three main parts of a speech are the introduction, the body, and the conclusion.
Explanation:
The speech is a succession of words, expressed orally, that serve to express what we want or want to say.
Its main function has been from its origins to communicate or expose, but with the main objective of persuading its audience.
The speech is composed of three parts: introduction, body and conclusion:
-The introduction is one of the most important parts of the discourse since in this it is exposed the subject that will be treated.
Its function is to mark that the speech begins, attract the attention of the receiver, dissipate animosities, gain sympathy, set the interest of the recipient and establish the theme, thesis or objective.
-The body is the longest part since the whole theme is exposed in it: doubts and everything necessary to expose a considered justification of the idea are taken out.
-The conclusion is a strategic point, since it makes a small reflection about all of the above. The end must constitute the compendium of what has been said.