1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lisabon 2012 [21]
3 years ago
6

Graph the following solution y=-1/2×+1 and y=-2/3×+2

Mathematics
1 answer:
Dovator [93]3 years ago
5 0
I hope this helps!! Look at the top and the graph, don't know which answer you prefer :)

You might be interested in
URGENT PLEASE HELP! What is the slope of the line <br> y = -2x - 4?
Tju [1.3M]

Answer:

-2 is the slope

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Please show work!!!!!!!
kolezko [41]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

The cylindrical part

Area of the cylindrical part = Circumference of the circle * height

Area of the cylindrical part = pi * d * height

Area = 3.14 * 10 * 9

Area =                                                                                282.6

Lid

Area = pi * r^2

r = 5

Area = 3.14* 5^2 * 2

Area =                                                                         <u>         157</u>

Total                                                                                    439.6                                                                        

I know this doesn't look right according to the diagram, but it is the only way that you can solve the question. That is, you must assume there are two lids, not one as the diagram suggests.

4 0
3 years ago
A triangular prism is shown in the diagram.
qaws [65]

Answer:

246 cm^3

Step-by-step explanation:

See attached image.

8 0
3 years ago
What is the unite rate?
bazaltina [42]

Answer:

A unit rate is a rate where the second quantity is one unit , such as $34 per pound, 25 miles per hour, 15 Indian Rupees per Brazilian Real, etc. 1 minute=60 seconds1 hour=60 minutes (or) 3600 seconds1 day=24 hours (or) 1440 minutes.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
ASAP PLS HELP MARKING BRAINLIEST WITH POINTS PLSSSS
kaheart [24]
The shirts would cost $10 and the jeans would cost $16 each.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can anyone help with please
    15·1 answer
  • 4.139 To The Nearest Hundredth
    14·2 answers
  • Jackson is at a collectible fair.He has exactly 8$ and will purchase a collectible card for 5$.What percent of his money will he
    10·1 answer
  • How far does a train go in 100 minutes
    8·2 answers
  • Solve for "x"4x-(2x 3)=7
    7·1 answer
  • What is 3,000 is 1/10 of
    15·1 answer
  • Gus bought a pair of sunglasses for $45.00 and then sold them to his friend for $58.50. What percent did Gus mark up the sunglas
    7·2 answers
  • Give the formula in finding the surface area of the cube
    10·2 answers
  • One card is randomly selected from a deck of cards. Find the odds:<br> in favor of getting a spade.
    7·2 answers
  • |-4+5x|=16 <br> Pls help<br> Pls
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!