1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yanka [14]
3 years ago
14

You are cutting out pieces of 8.5 by 11 inch construction paper that have a diameter of 2.5 inches. You have 20 pieces of constr

uction paper. How many circles can you make?

Mathematics
1 answer:
True [87]3 years ago
8 0

Answer:

  260

Step-by-step explanation:

You can cut 13 circles from each piece of paper, so ...

  20 papers × (13 circles/paper) = 260 circles

You might be interested in
When pouring water from one five gallon bucket to another, a person tends to pour at a faster rate at first and then slow down i
Nitella [24]

I will assume that 0.62 is an exponent   then

amount left  after t seconds = f(6) =   5 - 0.82(6)^0.62

= 2.51 gallons to nearest hundredth.

4 0
3 years ago
What is the product of the polynomials below? (4x^2-2x-4)(2x+4)
Travka [436]

Answer:  8x³ + 12x² - 16x - 16

<u>Step-by-step explanation:</u>

  (4x² - 2x - 4)(2x + 4)

= (2x + 4)(4x² - 2x - 4)

= 2x(4x² - 2x - 4)  +  4(4x² - 2x - 4)

=   8x³ - 4x² - 8x   +  16x² - 8x - 16

=   8x³ + (-4x² + 16x²) + (-8x - 8x) - 16

=   8x³ + 12x² - 16x - 16

7 0
2 years ago
Anyone can help me with problem 3?
Fudgin [204]

Answer: 1 and 3

It's because they both divide down lower than 1

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pedro bought lb of red sand and lb of brown sand to refill his sand box. Both types of sand cost $4.60 a pound. How much did Ped
Doss [256]
If we know that Pedro bought 1 \frac{1}{4} pounds of red sand, and 5 \frac{1}{2} pounds of brown sand, and they both cost $4.60, then we just have to add the individual amounts of sand, since they cost the same.

1  \frac{1}{4} + 5  \frac{1}{2} = 6  \frac{3}{4}

So Pedro bought 6 \frac{3}{4} lbs of sand overall. Now, we just need to multiply the cost per pound by the total amount of sand he bought.

6 \frac{3}{4} * 4.6 = 31.05

Pedro spent $31.05 on sand, which is answer choice B.
Hope that helped =)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone please give me a lesson on angles of depression and elevation?
Romashka-Z-Leto [24]

Answer:

Angles of depression and elevation

The term angle of elevation denotes the angle from the horizontal upward to an object. The term angle of depression denotes the angle from the horizontal downward to an object. ... An observer's line of sight would be below the horizontal.

Step-by-step explanation:

I hope it's help u

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the value of x to the nearest tenth.
    5·1 answer
  • Heyyyy any one wanna help me?!?!?!
    13·1 answer
  • 2y+8x=1 in slope intercept form
    7·1 answer
  • For four consecutive days John scores were 2 points higher than the previous day. His final score was 4. How many consecutive da
    9·1 answer
  • Which expression is a perfect cube? a. -8x b. y^24 c. m^28 d. s64
    14·1 answer
  • 20 % of 2 is equal to
    9·2 answers
  • Juanita did this work to solve an equation. Did she make an error?
    5·2 answers
  • Does anyone know the answer ?
    7·2 answers
  • What is the minimum or maximum value of the equation of this equation?<br> f(x) = -(x-8)^2 -30​
    8·1 answer
  • A large order of cheesy fries costs $7. How much would it costs to buy three orders of cheesy fries?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!