1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga2289 [7]
3 years ago
13

ABC uses the conventional retail method to determine its ending inventory at cost. Assume the beginning inventory at cost (retai

l) were $393,500 ($594,000), purchases during the current year at cost (retail) were $3,408,000 ($5,193,600), freight-in on these purchases totaled $159,500, sales during the current year totaled $4,666,000, and net markups were $414,000. What is the ending inventory value at cost
Business
1 answer:
Licemer1 [7]3 years ago
8 0

Answer:Ending Inventory at Cost= $981,248.40

Explanation:

                                     Cost                      Retail

Beginning inventory  $393,500         $594,000

purchases                      $3,408,000      $5,193,600                

freight in                        $159,500,

net markups                                                     $414,000

Total                          $3,961,000                     $6,201,600

Sales                                                 $4,666,000

Ending Inventory at Retail:=(Beginning inventory + purchases +net markups - Sales during the current year

594,000 + $5,193,600   +  $414,000- $4,666,000,  = $1,535,600

Cost to Retail Ratio:( Beginning inventory + purchases+freight in)/ (Beginning inventory + purchases +net markups )

=($393,500 + $3,408,000 +$159,500,) ÷ (594,000 + $5,193,600   +  $414,000) =$3,961,000/$6, 201, 600= 0.638= 0.639

Ending Inventory at Cost:   Ending Inventory at Retail x Cost to Retail Ratio

$1,535,600 x 0.639 = $981,248.40

You might be interested in
Coachlight Inc. has a periodic inventory system. The company purchased 205 units of inventory at $9.50 per unit and 310 units at
lukranit [14]

Answer:

Weighted average cost per unit = $10.10

Explanation:

We know,

Under weighted average unit cost, the cost for purchased inventory = Total inventory costs ÷ total inventory in units

Given,

Total inventory in units = 205 + 310 = 515 units

Total inventory costs = (205 units × $9.50) + (310 units × $10.50)

= $1,947.50 + $3,255 = $5,202.50

Therefore,

Weighted average cost per unit = $5,202.50 ÷ 515 units

Weighted average cost per unit = $10.10

Therefore, the company will use this cost per unit to determine cost of goods sold and ending inventory.

5 0
3 years ago
A movie theater manager asks an employee, "Should we distribute tickets to the movie on a first-come-first-served basis or throu
mixer [17]

Answer:

For whom to produce.

Explanation:

This fundamental question tends to answer the sector of the customers the company will produce for. It reflects the customer's buying power and willingness.

  • For example, If the customer we are producing has enough money, so we should go for first come first served basis, OR, If the customer lacks money and it hinders the customer to watch a movie so we motivate them to participate in a lottery so are in guise targeting that section as well.
4 0
4 years ago
Which of the following is true? Question 8 options: The convenience yield is always positive or zero. The convenience yield is a
ss7ja [257]

Answer:

The convenience yield is always positive or zero

Explanation:

the convenience fields measure the benefit of owning an asset rather than having a forward/futures contract on an asset . For an investment asset it is always zero . For a consumption asset it is greater than or equal to zero.

8 0
3 years ago
A financier plans to invest up to $500,000 in two projects. Project A yields a return of 9% on the investment of x dollars, wher
jonny [76]

Answer:

She should invest $300,000 in Project A, and $200,000 in Project B.

Explanation:

Solution

Since Project B yields a higher return, she should invest as much money as possible in it, which is 40% of the total investment  or

or (0.40)($500,000) = $200,000

so

The remaining $500,000 - $200,000 = $300,000 should be invested in Project A.

Therefore, she should invest $300,000 in Project A, and $200,000 in Project B.

5 0
4 years ago
Payton Inc. r reports in its 2017 annual report 10-K, sales of $8,180 million and cost of goods sold of $3,272 million. For next
jek_recluse [69]

Answer:

C. $3,454 million

Explanation:

Calculation to determine what the Projected cost of goods sold for 2018 will be:

2018 Projected cost of goods sold = [(8,180*1.03)*(3,272/8,180)+1%)]

2018 Projected cost of goods sold = (8,425 * (0.40+1%)

2018 Projected cost of goods sold= 3,454 million

Therefore Projected cost of goods sold for 2018 will be: $3,454 million

5 0
3 years ago
Other questions:
  • On January 1, 2021, Blair Company sold $800,000 of 10% ten-year bonds. Interest is payable semiannually on June 30 and December
    10·1 answer
  • Moss Corp. owns 20°/o of Dubro Corp.'s preferred stock and 40o/o of its common stock. Dubro's stockoutstanding at December 31, Y
    10·1 answer
  • In recent years debit cards have become popular. Debit cards allow the holder of the card to pay a merchant for gods and service
    15·1 answer
  • Sheila was the most senior employee in the department and knew just about everything about everyone else's job. If all employees
    10·1 answer
  • A company switched from the cash basis to the accrual basis for recognizing warranty expense. The unrecorded liability for warra
    8·2 answers
  • The intention of a price floor is to help producers by setting a higher than equilibrium price. What is one unintended consequen
    13·1 answer
  • What disadvantages could others' management responsibilities bring to your project? For instance, purchase and management of the
    14·1 answer
  • Historical Art is a new business. During its first year of operations, credit sales were $50,000 and collections from credit sal
    6·1 answer
  • Investors who acquire preferred stock: Multiple select question. will receive more dividends than common stockholders. have pref
    11·1 answer
  • Levon sells cartoon balloons in town. His family business thrives. Levon's balloons are priced at $8.00 each and sells 350 ballo
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!