Katherine paid $25.56 for12 gallons of gasoline. What is the price per gallon of gasoline? per gal
1 answer:
Answer:
$2.13
Step-by-step explanation:
If she paid $25.56 for a total number of 12 gallons, then you need to divide 25.56 by 12, and you will get 2.13. Meaning each gallon cost $2.13.
You can also check your answer by multiplying 2.13 by 12.
You might be interested in
Answer would be eight because you divide eight hundred by ten cents to get eight.
Answer: i put B an got it correct
Step-by-step explanation:
Adding all vakus in data set and divide by the number of values in the data set
Answer:
20
Step-by-step explanation:
x - 9 = 11
+9 +9
x = 20
Answer: I believe it would be 15.42
Step-by-step explanation: