1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Liula [17]
3 years ago
6

Katherine paid $25.56 for12 gallons of gasoline. What is the price per gallon of gasoline? per gal

Mathematics
1 answer:
zloy xaker [14]3 years ago
5 0

Answer:

$2.13

Step-by-step explanation:

If she paid $25.56 for a total number of 12 gallons, then you need to divide 25.56 by 12, and you will get 2.13. Meaning each gallon cost $2.13.

You can also check your answer by multiplying 2.13 by 12.

You might be interested in
The students lockers at a college are to be numbered consecutively form 1 to 800 using plastic digits. Each digit cost 10c. What
KIM [24]
Answer would be eight because you divide eight hundred by ten cents to get eight.
6 0
4 years ago
Which statement is true about a section of the graph?
daser333 [38]

Answer: i put B an got it correct

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the mean in math?
sertanlavr [38]
Adding all vakus in data set and divide by the number of values in the data set
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Solve for the variable x - 9 = 11
Strike441 [17]

Answer:

20

Step-by-step explanation:

x - 9 = 11

+9         +9

x = 20

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write and solve the proportion.
Nonamiya [84]

Answer: I believe it would be 15.42

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The length of a rectangular garden is 3yd more than twice it’s width. The perimeter of the garden is 36yd. What are the width an
    13·1 answer
  • FInd the equation of a perpendicular line to y=-2 that passes through the points (4,-2)
    10·1 answer
  • Find the percent of change. Round to the nearest tenth of a percent if necessary.<br> 5/4 to 3/8
    13·2 answers
  • A sloth moves 5 meters in 2 minutes.
    6·2 answers
  • The number of calories is correlated with the amount of vitamin c
    10·1 answer
  • Whats The common denominator fractions for 1/2 and 1/4
    6·2 answers
  • Factor completely x2 + 25.
    7·2 answers
  • What the freak is this 4^(x)-2^(x+1)=48
    5·2 answers
  • The square of the product of 4 and a number.
    15·2 answers
  • Help my little brother I don’t feel like helping him
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!