1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
garri49 [273]
2 years ago
15

a herd of 52 horses has 12 white horses and some black horses. What is the ratio of white horses to black horses

Mathematics
2 answers:
Pachacha [2.7K]2 years ago
4 0
12 to 30 because all you do is subtract :P I am doing 1-3 seventh-grader math even though I am a sixth-grader...
otez555 [7]2 years ago
4 0
12:40 or 0.3 good luck math only gets harder

You might be interested in
Mr. Jones charged Roberta $32 for parts and $15 per hour for labor to repair her
Galina-37 [17]

Answer:

2.

Step-by-step explanation:

Since 3 hours and $15 an hour

5 0
3 years ago
Courtney works at the local shoe store and receives $150 a week plus 3% of all sales over $1000. This week her sales were $3200.
schepotkina [342]

The equation you would use to find her earning for the week would be:

y=0.03(x-1000)+150

This would mean she made $66 from commissions and $216 total.

6 0
3 years ago
A recipe for quinoa calls 2 2/3 cups of milk. Conner wants to makes 4 batches of quinoa. How much milk does he needs
krek1111 [17]
10 2/3 cups of milk for 4 batches

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pleaseee helppppp!!!!!!!!!
Andre45 [30]

Answer:

Step-by-step explanation:

the total angle is 89  and we are also give two of the parts

89-30-44=15°

3 0
2 years ago
Help please!!! I need it!
Grace [21]

Answer:

1300.62

Step-by-step explanation:

thank me later lolol.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Jesse uses 2 pounds of fertilizer for a 100-foot row of vegetables at her farm. At this rate, how many pounds of fertilizer woul
    5·1 answer
  • Help I don’t know how to figure this problem out
    15·1 answer
  • Consider the system of equations shown below.
    10·2 answers
  • If 3 1/2 pounds of bananas cost $1.96, how much would one pound cost?
    6·1 answer
  • What the missing value X^2-20x+—
    8·1 answer
  • What is partial products
    9·1 answer
  • What is the slope for -3 , -2.5​
    9·1 answer
  • -4b - a(-2a + b + 1) +2b(a + 2)​
    9·1 answer
  • Find the range and interquartile range of the data.
    7·1 answer
  • What is the value of 14:45?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!