1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alona [7]
3 years ago
9

In the diagram, △ F H J ≅△ H F G . Find the values of x and y. Enter your solutions as numbers.

Mathematics
2 answers:
aniked [119]3 years ago
7 0

Let's solve for x first.

6x+8=35, because of the Alternate Interior Angles Theorem.  When solving for x, that gives us x=4.5

According to CPCTC ~ Congruent Parts of Congruent Triangles are Cogruent, 2.5=2y-3 .. solving for y, that would give us y= 2.75

Happy solving! Hope that helps!


loris [4]3 years ago
4 0
Y= 2.75 add 3 to both sides and divide by 2 (2y - 3 = 2.5)

x= 4.5 subtract 8 from both sides and divide by 6 (6x + 8 = 35)
You might be interested in
Sam borrows $5700 at 4.5% simple interest for 3 years. Find the interest
kherson [118]

Answer:

The interest is

<h2>$ 769.50</h2>

Step-by-step explanation:

Simple interest is given by

I =   \frac{P \times  R  \times T}{100}

where

P is the principal

R is the rate

T is the time given

From the question

The principal / P = $ 5700

The rate / R = 4.5%

The time given / T = 3 years

So the interest is

I  =  \frac{5700  \times 4.5 \times 3}{100}

I =  \frac{76950}{100}

We have the final answer as

I = $ 769.50

Hope this helps you

3 0
3 years ago
Write an equation of the line given.​
frozen [14]

Answer:

y = -3/4x + 1

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
The calculation of property tax is based on the
Tresset [83]
The assessment rate is a uniform percentage and varies by tax jurisdiction, and could be any percentage below 100%. After getting the assessed value, it is multiplied by the mill levy to determine your taxes due. For example, suppose the assessor determines your property value is $500,000 and the assessment rate is 8%.
5 0
2 years ago
If a half a gallon of milk cost $1.24 what is the cost per pint
Kaylis [27]

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

1.24/2=0.62

1 gallon- 4 pint

0.5 gallon- 2 pint

5 0
3 years ago
Write a number with the digit 3 in the tens places
vlada-n [284]
It can be any number so here is my awnser 437
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplfy (x)^2(2xy^3)^5 plz help
    9·1 answer
  • Please, answer thank you
    7·2 answers
  • Which size ice cream dessert gives you the best price per ounce? Small 6-oz for $2.49. Medium 10-oz cup for $3.49. Large 16-oz c
    13·1 answer
  • The height in feet of a rocket launched into the air is modeled by the function (t)=-16t^2+160t+300 where t is time in seconds.
    11·1 answer
  • Winona has 4 quarters and 1 nickel. Which does not represent the value of 4 quarters and 1 nickel?
    12·1 answer
  • What is the solution to the compound inequality 3x − 8 ≥ −5 and 2x − 7 &lt; 5?
    12·2 answers
  • The triangles are congruent by SSS or HL. Triangle A B C is reflected across B C to form triangle A prime B C. Triangle A prime
    13·2 answers
  • Malcolm wants his final grade in his Algebra class to be at least a 93. He scored an 85, 93, 95 and 97 on his first four tests.
    9·1 answer
  • Who could help me please and thank you
    10·1 answer
  • Luisa is saving money to buy a new laptop computer that costs $460 . She started with $110 and every month she saves $25 . Her s
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!