1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svlad2 [7]
3 years ago
8

In Coronado Company, total materials costs are $38,000, and total conversion costs are $54,480. Equivalent units of production a

re materials 10,000 and conversion costs 12,000. Compute the unit costs for materials and conversion costs.
Materials cost per unit:__________ $
Conversion cost per unit:________ $
Compute total manufacturing costs:________ $
Business
1 answer:
Marat540 [252]3 years ago
6 0

Answer:

Materials cost per unit: $3.80

Conversion cost per unit:  $4.54

Compute total manufacturing costs: $92,480

Explanation:

Unit Costs = Total Cost ÷ Total Equivalent Units

<u>1. Materials </u>

Unit Cost = $38,000 ÷ 10,000

                = $3.80

<u>2. Conversion Costs</u>

Unit Cost = $54,480 ÷ 12,000

                = $4.54

<u>Total Manufacturing Costs :</u>

Materials                      $38,000

Conversion Costs        $54,480

Total                              $92,480

You might be interested in
Cool Compartments Inc. has offered to sell 20,000 ice-makers to Refrigerator Company for $28 per unit. If Refrigerator accepts C
r-ruslan [8.4K]

Answer:

$680,000 vs $440,000

Explanation:

Total Costs to Make :

Manufacturing Costs ($34 x 20,000)                                     $680,000

Total                                                                                          $680,000

Total Cost to Buy :

Purchase Price ($28 x 20,000)                                               $560,000

<u>Less Savings :</u>

Fixed overhead ($6 x 20,000)                                                ($120,000)

Total Cost                                                                                  $440,000

7 0
2 years ago
Metlock Company took a physical inventory on December 31 and determined that goods costing $185,000 were on hand. Not included i
Paha777 [63]

Answer:

$229,890

Explanation:

The formula to compute the ending inventory is shown below:

= Cost of inventory + goods purchased from f.o.b. shipping point + goods sold at f.o.b. destination

= $185,000 + $24,080 + $20,810

= $229,890

We added the goods purchased and goods sold to the cost of inventory so that the accurate value of the ending inventory can come.

6 0
3 years ago
Garcia Industries has sales of $176,500 and accounts receivable of $18,500. The industry average DSO is 27 days, based on a 365-
Brilliant_brown [7]

Answer: 176,500 = 372,879

Explanation:

5 0
2 years ago
At some colleges and universities, economics professors receive higher salaries than professors in some other fields.
koban [17]

Answer:

Explanation:

At some colleges and universities, economics professors receive higher salaries than professors in some other fields.

A. Why might this be true?

Economists have a higher opportunity cost working in academia than professors in other fields because in certain fields that are different from academic,there is a lack of labor opportunity for professor and even when such arise ,they are difficult to get and another reason may be that economists who are good in some fields may employ themselves in other firms with higher wages because of their real life first hand experience, even when some colleges and universities wants to hire them, got to spend a greater amount of money than for professors in some other fields.

B. Some other colleges and universities have a policy of paying equal salaries to professors in all fields. At some of these schools, economics professors have lighter teaching loads than professors in some other fields. What role do the differences in teaching loads play

In order for  university to employ working force which is hard to find, they put in place differences in teaching loads ,such differences in teaching load are intended to attract economics professors by providing nonmetary compensation

3 0
3 years ago
Unlike goods, services:
harina [27]

Answer:

(D) are more heterogeneous and less standardized and uniform

Explanation:

Since services have greater heterogeneity, there is some variability of inputs and output in services, so they tend to be less standardized and uniform than goods.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which unemployment "category" describes each situation below?
    8·1 answer
  • Nick and Teresa are debating the pricing strategy of several airlines. Nick argues, "When airlines restrict discounted tickets t
    8·1 answer
  • Harry recently purchased a new store-brand laundry detergent and was impressed by the product. He has decided that he is going t
    6·1 answer
  • Suppose you deposit $10,000 into an account earning 6% interest (compounded annually). How much will you have in 10 years?
    13·1 answer
  • For each of the following separate cases, prepare adjusting entries required of financial statements for the year ended (date of
    6·1 answer
  • Which cell organelle is most similar in function to an organism’s nervous<br> system? true or false
    10·1 answer
  • Company Z is just starting to make a brand new product it has never made before. It has completed two units so far. The first un
    15·1 answer
  • Please help!
    5·2 answers
  • Compare and contrast the three categories of project resource.
    14·1 answer
  • Last year, Joan purchased a $1,000 face value corporate bond with an 11% annual coupon rate and a 25-year maturity. At the time
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!