1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nana76 [90]
4 years ago
15

Corrine has 24 books. she donates 1/4 of her books to the library how many books did corrine donate?

Mathematics
2 answers:
Arisa [49]3 years ago
6 0

Answer:

6 is the answer

Step-by-step explanation:

1/4 divided

by 24 = 6

kolezko [41]4 years ago
3 0

the answer is 6 now I'm just fillinggggg emptyyyyy spaceeee

You might be interested in
A bag of 12 ounces of popcorn costs $4.80. What is the unit rate? (in others words what is the cost for one ounce) *​
masha68 [24]

Answer:

0.4

Step-by-step explanation:

$4.80 divided by 12 = 0.4

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write the inequality (without solving)
Lesechka [4]

Answer:

2.15f+4.6n\leq 150

Step-by-step explanation:

She has a budget of $150, which means that she can spend no more than that amount. Therefore, use the less than or equal to symbol: ≤

Each folder is $2.15, so you are going to multiply: 2.15 × f

Each notebook is $4.60, so you will multiply: 4.6 × n

You want to know how many notebooks and folders you can buy for $150, so add the notebooks and folders.

Make the equation:

2.15f+4.6n\leq 150

:Done

6 0
3 years ago
Choose the equation of the line that is parallel to the x-axis.
True [87]

Answer:

y = 4

Step-by-step explanation:

y = 4

The line will always go along y = 4 and therefore is parallel to the x axis

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Mr. Johnson's lunch bill is $29.90, which includes a 15% tip. What is the price before the tip?
mr_godi [17]

Answer: it’s 26

Step-by-step explanation:

29.90 divided by 1.15= 26

8 0
3 years ago
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST
oksano4ka [1.4K]

Answer:

there aznswer is b

Step-by-step explanation:


8 0
3 years ago
Other questions:
  • Wade has claims that quadrilateral ABCD is a square because he has found that all four sides are congruent as shown below:
    6·1 answer
  • While shopping, Cori spent three times as much as Ann. If they spent a total of $124, how much did each person spend?
    5·1 answer
  • Determine the center and radius of the following circle equation:
    11·1 answer
  • What is this triangle answer please ????
    10·1 answer
  • Write 84 as a product of prime factors
    9·1 answer
  • 4. There are 25 students in a college math class.
    10·1 answer
  • Tell me the answer for each box
    9·2 answers
  • 8 pencils for 14 dollars
    15·2 answers
  • Please help i’ll give brainlist
    11·1 answer
  • What’s the circumference, to this problem ?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!