1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RoseWind [281]
2 years ago
9

Solve the equation 4(x + 5) = 9x + 4x - 34, and show your work

Mathematics
1 answer:
Alla [95]2 years ago
5 0

Answer: 4x + 20 = 13x - 34

Step-by-step explanation:

For the first one, you have to do distributive property.

4*x = 4x, 4*5 = 20

4x + 20

For the second one, you have to add the 9x + 4x.

9x + 4x = 13x

13x - 34

You might be interested in
Use the IQR to determine if any of the data in the data set are outliers.
elena-s [515]

Answer:

.

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Find the area of a trapezium whose parallel sides are 25 cm ,13 cm and other sides are 15 cm and 15 cm
cupoosta [38]
The answer is area= 285 cm
8 0
3 years ago
The numbers of blocked intrusion attempts on each day during the first two weeks of
Marrrta [24]

<u>(a) Construct a 95% confidence interval for the difference between the average number of intrusion attempts per day before and after the change of firewall setting (assume equal variance)</u>

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Teo has a combination of quarters, loonies, and toonies in his pocket.
finlep [7]

Answer:

343

Step-by-step explanation:

There are quarters(25¢), loonies ($1), and toonies ($2)

And total number of coins is 9

If loonies ($1), and toonies ($2) are one, then quarters(25¢) is 7

If quarters(25¢), and toonies ($2) are one, then loonies ($1)is 7

If loonies ($1), and quarters(25¢) are one, then toonies ($2) is 7

So possible number number of combination for an item that cost between $10 and $12 is

= 1^3 * 1^3 * 7^3

= 343

hope this helps, stay safe :)

3 0
3 years ago
For each container of tea, McKenzie uses 16 tea bags and 3 cups of sugar. If McKenzie uses 64 tea bags, how many cups of sugar w
cestrela7 [59]
So tis is a ratio  16 is to 3 or 16:3
if use 64 tea bags then how many cups of sugar so
turn 16:3 into fraction
16:3=16/3 or 3/16, it doesn't matter
then you want to find 64:x or 64/x or x/64

we know that 16/3=64/x because it tis an equivalent ratio
so 16/3=64/x
multiply both sdies by (3 times x)
16 times x times 3/3=64 times 3 times x/x
16 times x=64 times 3
16x=192
divide both sdies by 16
x=12
theanswer is 12 cups of sugar
5 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help on how to do this. Please help
    9·1 answer
  • Add or subtract, represent each equation with a number line subtract -28 - (-16)=
    6·1 answer
  • Wendell is making punch for a party does The recipe he is using says to mix for cups pineapple juice, 8 cups orange juice, and 1
    12·1 answer
  • the first quartile of a data set is 51 and the third quartule is 67. which of these values in the data set is an outlie
    11·1 answer
  • Many drove 45 miles in 0.75 hours. What was the average rate he drove in miles per hour
    13·2 answers
  • Which is the solution to |2x−4|&gt;8?
    13·1 answer
  • Original price:$89.00;markdown:33%
    13·1 answer
  • Write the fraction equivalent of each decimal 36.90
    14·1 answer
  • A pyramid has a volume of 1,944 inches cubed and a rectangular base with the dimensions 18 inches by 9 inches. What is the heigh
    12·2 answers
  • Fabric A costs $15 for two yards and Fabric B costs $37.50 for 5 yards. What is the unit cost each?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!