1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
photoshop1234 [79]
3 years ago
15

​Zeros: -1​, 1​, 8​; ​ degree: 3

Mathematics
1 answer:
vitfil [10]3 years ago
6 0

Answer:

y=(x+1)(x-1)(x+8)

Step-by-step explanation:

When creating a factor with a known zero, use (x-ZERO)

For instance: a zero of -1 would be reprsented as (x+1)

You might be interested in
What is the slope of this line?
scZoUnD [109]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

019eheiehejeeiejehehhehe

5 0
3 years ago
9-8x=35 explain please
ANEK [815]

9 - 8x = 35

subtract 9 from both sides

-8x = 26

divide both sides by -8

x= -26/8

you can simplify this to -13/4

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Application
user100 [1]

He needs to run with approximately 6429 for a distance of 9 km

<h3>How to determine the number of strides?</h3>

The given parameters are:

Length of stride = 1.4 m

Distance for marathon = 9 km

The number of strides needed is then calculated as:

Number of stride = Distance for marathon/Length of stride

Substitute the known values in the above equation

Number of stride = 9km/1.4m

Convert km to m

Number of stride = 9000m/1.4m

Evaluate the quotient

Number of stride = 6428.57143

Approximate the estimate

Number of stride = 6429

Hence, he needs to run with approximately 6429 for a distance of 9 km

Read more about quotients at:

brainly.com/question/8952483

#SPJ1

6 0
2 years ago
5 apples cost $7.50. Find the cost of 6 apples. please explain
butalik [34]

Answer:

$9

Step-by-step explanation:

7.50/5= $1.5 an apple

6* 1.5 = $9 for 6 apples

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help!! Will give BRAINLIEST!
aniked [119]
D is correct for this problem
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The figure below shows costs for a current home mortgage versus a refinanced home mortgage. Refinancing has initial costs, but r
    6·1 answer
  • (04.01 LC)
    13·1 answer
  • How do you convert 0.991 into a fraction
    5·2 answers
  • Help if you can! <br> F(x)= 3x^2 + 1<br> Find f(4n)
    12·1 answer
  • How could you test if a number is divisible by 12 15 or 24
    11·1 answer
  • PLZ HELP ASAP RANDIans and arc length
    14·2 answers
  • Can someone help me plz?? and if u answer it can u explain how you got the answer? thx :)
    14·1 answer
  • The commuting distances, in miles, of 10 employees were used to make the box plot shown above. Which of the sets of distances be
    10·2 answers
  • What is 2.73 divided by 30
    8·2 answers
  • A
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!