1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oee [108]
3 years ago
15

Simplify ((-3)^2)^3 A. (3)^5 B. (-3)^6 C.(3)^6 D.(-3)^5

Mathematics
1 answer:
Artemon [7]3 years ago
4 0

Answer:

B

Step-by-step explanation:

(x^{m})^{n}=x^{m*n}=x^{mn}

((-3)^{2})^{3}=(-3)^{2*3}=(-3)^{6}

You might be interested in
Calculate the distance between the points H=(4,-8) and C=(9,-4) in the coordinate plane.
cricket20 [7]

Answer:

find the functions whose derivative is 0

5 0
2 years ago
What is an equation of the line that passes through the points (-4, 2) and<br> (-8, -3)?
brilliants [131]

Answer:

The equation of line 65 and the sum is 80

5 0
2 years ago
The sum is a prime number the sum is less than 4
Liula [17]
The sum is 3 or 1 , 3 is a prime number and 1 is a prime number. But the most reasonable answer/sum is 3
7 0
2 years ago
I need help with dis giving brainliest
prohojiy [21]
I only know number 2, the diameter is T to P
4 0
2 years ago
Items 17-18: Use the diagram to the right. I just need 17-18 please and thank you!!!
mixer [17]

Answer:

17. (B)

18. both opposite sides are equal in length and height.

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the value of tanX?<br><br> 8/9<br> 9/8<br> 8/15<br> 15/8
    14·2 answers
  • Who do you add 2/5+ 3/4
    9·1 answer
  • The solution to 2 x - 2 + 5 = 13 is___.
    10·1 answer
  • How would you explain 2-3? (Site 1)
    10·1 answer
  • When adding or subtracting with scientific notation,why is it important to have the same power of 10?
    9·1 answer
  • What’s 40% as a decimal
    6·1 answer
  • The number of cars increased by 9
    7·1 answer
  • -27=x-15 please someone help me
    7·2 answers
  • Andrea buys 3 pounds of Georgia pecans for<br> $10.35. What is the unit rate for the pecans?
    13·1 answer
  • Solve the inequality 9.5+6x&gt;=42.1
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!