1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
7nadin3 [17]
3 years ago
8

How do I solve for x?

Mathematics
2 answers:
7nadin3 [17]3 years ago
7 0
3) y= 5x-6
Add 6 to both sides so it's gonna be=
6y = 5x
Then divde by 5 in both sides so it's gonna be:
6y/5 = x

4) (x+y)/3 = 5
Multiply by 3 in both sides so it's gonna be:
x+y = 15
Then subtract by y to move it to the other side so it's gonna be: x = 15-y
Hope this helps
zheka24 [161]3 years ago
3 0
3.) 5x-6=0, Add 6 to either side -> 5x=6, divide each side by 5 -> x=6/5 ---- 4.) x+y/3=5, multiple each side by 3 -> x+y=15, move y to the other side -> x=-y+15
You might be interested in
A game you want is on sale for 15% off.if the regular price is $50.00,how much will you save?and what will the total sale price
olganol [36]

Answer:

you will save 7.50$ and the total sale will be 42.50

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Find two consecutive integers whose product is 6 less than the square of the smaller number
Artyom0805 [142]

Answer:

Hi there!

Your answer is:

The smaller integer is -6

The larger integer is -5

Step-by-step explanation:

Two consecutive integers:

x, x+1

Product= multiply

(x) × (x+1) = x^2 - 6

x^2 + x= x^2 -6

-x^2

x= -6

Plug back in

First integer (smaller):

-6

Second integer (larger):

-6+1

-5

<u>Check</u><u> </u><u>your </u><u>work</u><u>!</u>

(-6) × (-6+1)

(-6)× (-5)

30 = (-6)^2 -6

30 = 36-6

30= 30 ✓✓✓✓

That's how we determine that <em>this </em><em>is</em><em> </em><em>the</em><em> </em><em>corr</em><em>ect</em><em> </em><em>answe</em><em>r</em>

Hopefully this helps

5 0
3 years ago
PLS SHOW UR SOLUTIONS
maksim [4K]

Answer:

Q1.              (2x-3)^{2}+3(x-4)=5+y\\

4x^{2} -12x+9+3x-12-5-y=0

                       4x^{2} -9x-8-y=0

                              4x^{2} -9x-8=y

                                             ∴ y = 4x^{2} -9x-8

∴ From the quadratic equation above, a = 4, b = -9, and c = -8.

Q2.   (x-5)^{2} -x^{2} =y

x^{2} -10x+25-x^{2} =y

             -10x+25=y

                        ∴ y = -10x + 25

∴ The equation above is not a quadratic equation as it does not follow the format of ax² + bx + c.

Q3.         2x(4x^{2} -4x+1)=y+x(8x)+4(2x)

8x^{3} -8x^{2} +2x-8x^{2} -8x=y

                                   ∴ y=8x^{3} -16x^{2} -6x

∴ The equation above is not a quadratic equation as it does not follow the format of y = ax² + bx + c.

8 0
1 year ago
Someone please help me with this I’m struggling
VladimirAG [237]

C  = 2 π r; r = 29 m

so

C = 2 π (29)

C = 58π

Answer

C = 59π m

8 0
3 years ago
I know the answer to this, but how would you solve it? What relationships would you use?
SSSSS [86.1K]

Answer:

131°

Step-by-step explanation:

The central angle in the triangle is 180 - 41 - 41 = 98

which makes the intercepted arc 98

the big arc below is then 360 - 98 = 262

x is an inscribed angle which is half of the arc

1/2(262) = 131

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help me with theses 4 questions
    11·1 answer
  • The following table shows the boiling points (in °F) of some common liquids and gases at atmospheric pressure. Substance Boiling
    12·2 answers
  • An inch is approximately 2.54 centimeters. Does the number of inches vary directly or indirectly with the numbers of centimeters
    6·1 answer
  • Jaffrey was offered a job at $950 per month with a $22 increase every month for the first year. How much money can he make in th
    10·1 answer
  • (24b^3 + 90b^2) divided by 6b
    11·2 answers
  • The graph below shows the total cost for lunch, c, when Will and his friends buy a large salad to share and several slices of pi
    11·2 answers
  • A 7-meter roll of red ribbon costs $2.52. What is the unit price
    13·2 answers
  • What is π⋅π⋅π⋅x⋅x⋅x⋅x+ ?
    7·1 answer
  • HELPPPP PLASSSSSSSS
    14·1 answer
  • Scott makes $12 per hour babysitting and $8 per hour working at the grocery store. He will need to make
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!