1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
8_murik_8 [283]
3 years ago
11

Three apples and two bananas cost 2.00. four apples and four bananas cost 3.00. what is the cost of one apple?

Mathematics
1 answer:
Paraphin [41]3 years ago
7 0
50 cents is the answer :)
You might be interested in
A driveway 18 ft wide and 36 ft. long is to be paved with concrete 3 in. thick. How many cubic yards of concrete are required?
amm1812

Answer:

6 yds^3

Step-by-step explanation:

I find these easiest if you put all of the dimensions into yards and then multiply

18 ft =  6 yds

36 ft = 12 yds

3 in = 3/36 yds    = 1/12 yds     now multiply them together

6 x 12 x 1/12 = 6 yds^3

8 0
2 years ago
Write an algebraic expression for the following word phrase: the quotient of r and 12?
andre [41]
The expression is r/12.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you simplify, explain<br> -3√7 -3√7 -2√32
andreev551 [17]
Since the first two numbers have the same radical, they can be combined. 
-3√7-3√7=-6<span>√7
Simplify -2</span>√32 to get -8<span>√2.

So simplified, you would get -6</span>√7-8<span>√2.</span>
8 0
3 years ago
What is the answer for <br> -6n-2n=16
djverab [1.8K]

Answer:

n=-2

Step-by-step explanation:

-6n-2n=16

-8n=16

n=16/-8

n=-2

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the surface area of this rectangular prism?
Anni [7]
The answer is B. 120 cm
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What fractions can be equivalent to - -1/-2
    5·1 answer
  • Which equation is in slope-intercept forms and represents a line slope 1/4 through the point 0,0
    9·1 answer
  • Val rented a bicycle while she was on vacation . she said a flat rental fee of $55.00 , plus $8.50 each day . the total cost was
    14·2 answers
  • Find the unit rate<br> 39 plants in 3 rows =<br> plants per row
    7·2 answers
  • How tall is the flagpole? Round your answer to the nearest hundredth.
    13·2 answers
  • Roberto spent 90 minutes doing homework,2/3 hour reading, and 540 seconds making lunch.How many more minutes did he spend doing
    8·1 answer
  • Please help I need this done by tomorrow <br><br> Thank you
    7·2 answers
  • What is the following product?<br> 3/24 • 3/45
    11·2 answers
  • What is x in this equation?<br><br> 3x + 1 = 10
    7·2 answers
  • Need Help! Given the drawing, what would the value of x need to be in order for it to be true that m || n ? ​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!