Answer:
so first get your calc out and type in the formula once you do that but 16 times 7 and equal it than divide it and tell me what you get
Step-by-step explanation:
1280, -2560, 5120
Multiply the preceding term by -2 and
Answer:
$11.23
Step-by-step explanation:
To find the unit price divide the price by the product. For example, 12 ounces of juice costs $2.45. You divide $2.45 by 12 ounces. The unit price would be $0.20.
<em>I hope this helped you, if it did more than all the other answers that may be on your question, feel free to give me brainliest, I would really appreciate it.</em>
The correct answer would be 3.65.
Answer:
The parenthesis need to be kept intact while applying the DeMorgan's theorem on the original equation to find the compliment because otherwise it will introduce an error in the answer.
Step-by-step explanation:
According to DeMorgan's Theorem:
(W.X + Y.Z)'
(W.X)' . (Y.Z)'
(W'+X') . (Y' + Z')
Note that it is important to keep the parenthesis intact while applying the DeMorgan's theorem.
For the original function:
(W . X + Y . Z)'
= (1 . 1 + 1 . 0)
= (1 + 0) = 1
For the compliment:
(W' + X') . (Y' + Z')
=(1' + 1') . (1' + 0')
=(0 + 0) . (0 + 1)
=0 . 1 = 0
Both functions are not 1 for the same input if we solve while keeping the parenthesis intact because that allows us to solve the operation inside the parenthesis first and then move on to the operator outside it.
Without the parenthesis the compliment equation looks like this:
W' + X' . Y' + Z'
1' + 1' . 1' + 0'
0 + 0 . 0 + 1
Here, the 'AND' operation will be considered first before the 'OR', resulting in 1 as the final answer.
Therefore, it is important to keep the parenthesis intact while applying DeMorgan's Theorem on the original equation or else it would produce an erroneous result.