1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Luden [163]
3 years ago
15

What is the equation of the line that is perpendicular to the

Mathematics
2 answers:
ankoles [38]3 years ago
5 0

Answer:

i think it is th 3rd one

Step-by-step explanation:

DochEvi [55]3 years ago
3 0

Answer:

the answer is c)y=4/3x-6

Step-by-step explanation:

yayayayyayaya

You might be interested in
In Texas, the population of a species of bats is decreasing at a rate of -0.021 per year. The population was 22,000 in 2010. Acc
Shtirlitz [24]

Answer:

19,807

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Mei's Diner sold 230 milkshakes last week. 69 of the milkshakes had whipped cream on top. What percentage of the milkshakes had
Orlov [11]

Answer:

30%

Step-by-step explanation:

To know the percentage you times the fraction with 100

So

\frac{69}{230}  \times 100 = 30

Since you have 69 milkshakes with whipped cream out of the 230 milkshakes. And you times it with 100

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Start with the standard formula for the area of a triangle, and rewrite it to solve for the base, b.
solong [7]

Answer:

2A/h = b

Step-by-step explanation:

The formula for area of a triangle is

A = 1/2 bh

Multiply each side by 2

2A = 2*1/2 bh

2A = bh

Divide each side by h

2A/h = bh/h

2A/h = b

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bike store sells scooters at a 54% markup if the store sells each scooter for $69.30 then what is their non-markup price
liq [111]

Answer:

$45

Step-by-step explanation:

1.54(x) = 69.3

Divide both sides by 1.54

x = 45

8 0
3 years ago
The cake density is 0.454 ounce per cubic inch and the fair price is $0.20 per ounce. What should be a fair price for each cake?
aleksklad [387]

Answer:

price = x * 0.2

or

price = x * 0.454 * 0.2

Step-by-step explanation:

In this case we must know either the mass of the cake or its volume.

Given the case that we know the mass of the cake, it would be:

price = x * 0.2

where x is the mass of the cake in ounces, that is to say if for example a cake has a mass of 10 ounces, it would be:

price = 10 * 0.2 = 2

which means that each cake costs $ 2

Given the case of the volume, we must first multiply the density by this volume in order to calculate the mass and finally the price.

price = x * 0.454 * 0.2

where x is the volume of the cake in cubic inches, if for example the volume is 10 cubic inches it would be:

price = 10 * 0.454 * 0.2 = 0.908

which means that each cake costs $ 0.9

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A game of chance involves rolling a 14-sided die once. If a number from 1 to 3 comes up, you win 2 dollars. If the number 4 or 5
    8·1 answer
  • Marta ran 3/4 of a mile. Abdul ran 1 1/2 times as far as Marta.
    6·1 answer
  • In the diagram, line r is parallel to line s. Find the measure of angle 1.
    11·1 answer
  • What is the relationship between a conjecture, a theorem, and a two-column proof?
    14·1 answer
  • Please help me with this and show your work...
    14·1 answer
  • The sale price for a jacket that regularly costs $85.00 is now $68.00. With sales tax, a customer pays $73.44. Which THREE state
    6·2 answers
  • 3/4 of a mile in 2/3 of an hour, what is the unit rate?
    6·1 answer
  • Please help please please please
    6·1 answer
  • The first three steps of completing the square to solve the quadratic equation 2? + 8x + 5 = 0 are shown
    11·2 answers
  • L = √36cm, A=
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!