Answer:
-2
Step-by-step explanation:
Rise/run
Answer: B, D, and E
<u>Step-by-step explanation:</u>
f(x) = x² - 1
(0, 1): 1 = (0)² - 1 ⇒ 1 = -1 FALSE
(1, 0): 0 = (1)² - 1 ⇒ 0 = 0 TRUE
(3, 5): 5 = (3)² - 1 ⇒ 5 = 8 FALSE
(5, 24): 24 = (5)² - 1 ⇒ 24 = 24 TRUE
(-2, 3): 3 = (-2)² - 1 ⇒ 3 = 3 TRUE
(-4, -17): -17 = (-4)² - 1 ⇒ -17 = 15 FALSE
Answer:
What do you need help with?
Cost of each pound of dog food = $2 .
Total cost of 9 pounds of dog food = 9 * 2 = $18.
Let us assume number of treats she can buy = t.
Cost of each treat = $1.
Cost of t number of treats = 1*t = 1t .
Total money Cara has = $25.
We can setup an inequality as,
Total cost of dog food + total cost of t number of treats ≤ 25.
18 + 1t ≤ 25.
Subtracting 18 from both sides, we get
18 + 1t -18 ≤ 25-18.
1t ≤ 7 or t ≤ 7.
So, she can purchase 7 or less treats.
Answer:its 9 just ook the tsest
Step-by-step explanation: