1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
skelet666 [1.2K]
3 years ago
9

A shopper bought a 12-pound bag of oranges for $18.75 what is the unit price per ounce

Mathematics
1 answer:
Vlada [557]3 years ago
5 0

Convert 12 pounds to ounces which is 192 ounces.

Divide the price by the ounces. That would get $0.09765625 rounded to $0.10 per ounce.

You might be interested in
Lisa makes $78.37 per day. If she works 8 12<br> hours, how much does she make in 1 hour?
Leni [432]
I’m assuming the time is eight hours and 12 minutes. let me know if that’s not what it’s supposed to be

78.37 / 8.12 = 9.65

lisa makes $9.65 in 1 hour
hope this helps
7 0
3 years ago
Please help me im so lost​
Zepler [3.9K]

Answer:

<em>5x + 1</em>

Step-by-step explanation:

f(x) = 3x + 2

g(x) = - 2x + 1

<em>f(x) - g(x)</em> = 3x + 2 - ( - 2x + 1 ) = 3x + 2 + 2x - 1 = <em>5x + 1</em>

5 0
3 years ago
Which two statements describe processes most likely to be involved in the
beks73 [17]
I think is c,,,,,,,,,,,,,,
7 0
3 years ago
Mr. Hendricks is plotting equivalent ratios on a coordinate plane. One of the ordered pairs is (3,5) Which other ordered pair co
madam [21]

Answer:

(6, 10)

Step-by-step explanation:

(6, 10) because it can go in a straight line in the same rate.

4 0
3 years ago
License plates in a particular state display 2 letters followed by 4 numbers How many different license plates can be manufactur
SSSSS [86.1K]
Tbh I think the answer is 3
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Engine now what the area and perimeter is for this triangle
    7·1 answer
  • Katie bought 2 1/2 lb of green apples and 3 2/3 lb of red apples to make pies.How many pounds of apples did Katie buy? A. 6 1/2
    11·1 answer
  • Identify the explanatory and response variables in the following situation:
    11·1 answer
  • Please help!<br>What is the answer to this question?<br>​
    10·2 answers
  • Help please...................
    8·1 answer
  • What is 12 devided by 2 x (6-3)
    5·2 answers
  • A pizza has a circumference of 12π inches. Find the exact area of the pizza. Use 3.14 for π​
    7·1 answer
  • 16x – 8= 14x + 10<br> What’s x and why
    12·1 answer
  • The expansion of (1 + px +qx2)8 is 1 + 8x + 52x² + kx³+... . Calculate the values of p, q and k.
    14·1 answer
  • To collect data from a number of people in a sample, use alan
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!