1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andriy [413]
3 years ago
9

Help there is a picture of a question

Mathematics
1 answer:
Nata [24]3 years ago
6 0

Answer:

∠ 1 = 31°

Step-by-step explanation:

Vertical angles are congruent, thus

∠ 1 = ∠ 2 = 31°

You might be interested in
Identify the segment bisector of RS. Then find RS. I need help
uysha [10]

Answer:

M

Step-by-step explanation:

The angle bisector is M

3 0
3 years ago
Help I can’t figure this out
chubhunter [2.5K]

Answer:

3.74

Step-by-step explanation:

Use Pythagorean theorem

2.5^2=x^2=4.5^2

x=3.74

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help with this math problem ASAP! I will give brainliest!
borishaifa [10]
  • x = 112°
  • y = 68°
  • z = 68°

Step-by-step explanation:

x = 112°

y = z = 180° - 112° = 68°

7 0
2 years ago
Which is the closest approximation to the area of the circle?
Arte-miy333 [17]
A. 6082
B.120687
C.1188228
D.19042587
4 0
2 years ago
The table and the graph show information about students enrolled in spanish and french classes at a high school. use the graph t
Archy [21]

Answer:

after 6 years

Step-by-step explanation:

thats when the lines intersect, (6,300)

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Is the answer on inside or outside ?
    13·1 answer
  • The graph shows the speed of a ball in free fall for 10 seconds. Which is the constant of proportionality shown in the graph? It
    14·1 answer
  • $5.50 markup 75% what is the selling prize
    13·1 answer
  • What is the unit rate for 15 degrees in 2 hours
    13·1 answer
  • X + y = 3 2x + 2y = -4​
    10·2 answers
  • What is the equation of a parallel line to y = -5x + 2 that passes through the point (-1, 4)?
    12·1 answer
  • Due in 10 minutes please help !! ASAP Erin buys 2 packs of potatoes costing £2 each, 3 packs of carrots for £3 per pack, and 3 t
    10·1 answer
  • The Ryan family pays 1,347 per month for rent. If there rent doesn't change how much will they pay in dollars for rent over the
    8·1 answer
  • Find the value of x in each case:
    11·1 answer
  • Amelia and her children went into a grocery store and she bought $10
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!