1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
poizon [28]
3 years ago
14

Question: Explain why the researchers used data from ten trails and averaged them, rather than data from a single trail. PLEASE

ANSWER THIS !!!!

Mathematics
1 answer:
Ivan3 years ago
7 0
<h3>Question: Explain why the researchers used data from ten trails and averaged them, rather than data from a single trail.​</h3>

Answer : Because in all experiments there are several factors that can affect the result. Repeating the experiment several times can vary the factors and compensate the measurement errors. Therefore, the average of the results is calculated to find the result that is closest to the set of all the results, being more reliable than a single result of an individual experiment.​

Hope this helps!​​​​​

\textit{\textbf{Spymore}}​​​​​​ ​

You might be interested in
Approximate: log 5 ^4/7
wolverine [178]

Do you mean the following:

log(5^(4/7))=around 0.4

log(5)^(4/7)=around 0.815

log(5^4)/7= same thing as top one

log((5^4)/7)=around 1.95

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
jacks car used 18 gallons of gasoline to go for 68 miles at that rate how many gallons would be used to go 754 miles
ss7ja [257]
68/18 = 3.77 miles to the gallon


754/3.78 = 199.47 gallons
3 0
3 years ago
What is best buy £3.99 5kg or 3.2kg £2. 60?​
VLD [36.1K]

Answer:

I would say 5 kg because you get more kg with a little bit more money added

6 0
2 years ago
A pet store owner set the price of a bag of cat food at 50% above the cost. When it did not sell, the price was reduced by 20%,
algol [13]

Answer:

60

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I'LL GIVE BRAINLIEST
Nutka1998 [239]

Answer:

Exact form: v=80/13

Nearest tenth: 6.2

Step-by-step explanation:

Hope it helps!

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 4 gallons of gas cost 16.80. what is the price per gallon?
    13·2 answers
  • 2. Find the missing term.<br> ___, 180, 30, 5<br> (50 points)<br> 1080<br> 900<br> 330<br> 210
    8·2 answers
  • 20. Math and Science There are 6 pure
    10·1 answer
  • Evaluate [(40 + 5) − 3^2] ÷ 9 ⋅ 2. (1 point)
    13·1 answer
  • Which function corresponds to the table?<br><br> x     y<br> 0     3<br> 1     1<br> 2    -1
    15·1 answer
  • The greenhouse club is purchasing seed for the lawn in the school courtyard. The club needs to determine how much to buy. Unfort
    7·1 answer
  • Please answer 4 - 9 will mark brainlyist
    13·1 answer
  • a) Saturn is 9.1 * 10^8 miles from the sun and earth is 9.3 * 10^7 miles from the sun. By what distance is one planet closer to
    11·1 answer
  • HELP PLEASEEEEE, I'LL GIVE BRAINLEST​
    7·1 answer
  • A 98% confidence interval for a proportion is found to be (0.62, 0.68).
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!