1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ede4ka [16]
3 years ago
11

Sara has 5 4/5 yards of thread. Se uses 2 1/2 yards of the thread. How much thread does she have left?

Mathematics
1 answer:
Vedmedyk [2.9K]3 years ago
3 0
3 3/10 is the answer I believe
You might be interested in
test worth 70 points; test score of 90% write a proportion to find how many points a student needs to earn on the test to get th
GaryK [48]
70/70 = 100%
35/70 =50%
63/70=90%
6 0
3 years ago
I can't find the answer for 46.3 divided by 1.5 Help!
Olenka [21]
46.3/1.5 = 30.87 or 1.5/46.3 = 0.034
Is that what your looking for??
8 0
2 years ago
Marcel had drama practice 8.75 hours from Monday to Friday if he practices the same amount each day how many hours does marcel s
AURORKA [14]
It would be 1.75 hours each day 
5 0
3 years ago
A pack with 6 cans of juice costs 3.48. What it the unit price?
nevsk [136]
3.48/6 = 0.58 per can
3 0
3 years ago
- 7x + 5(2x - 1) = -20​
kramer

Answer:

x= -5

Step-by-step explanation:

-7x + 5(2x - 1) = -20

-7x + 10x - 5 = -20

3x -5 = -20

3x = -15

x = -5

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • [GEOMTRY]~find the measure of each arc
    14·1 answer
  • Need help !!<br> Please help
    7·1 answer
  • Please help with this
    10·1 answer
  • What is the relationship between a linear pair and supplementary angles
    7·2 answers
  • Please help I'm stuck on these 2 problems would help so much!!<br><br> Thanks!
    14·1 answer
  • For the past three years, Nigel has grown 1 Inches each year. How many total inches has he grown in the past three 5 years?​
    6·1 answer
  • I need help please help me
    10·1 answer
  • Yash can buy three pencils and have 49c change, or he can buy five pencils and
    9·1 answer
  • A fruit company delivers its fruit in two types of boxes: large and small. A delivery of 3 large boxes and 5 small boxes has a t
    14·1 answer
  • Five the equation of line that is parallel to f(x)=-2x+1 that goes through point (0,5)
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!