1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svetoff [14.1K]
3 years ago
12

Katoni bought 1 1/2 dozen pencils. There are 12 pencils in a dozen. How many pencils did Katoni buy?

Mathematics
1 answer:
DanielleElmas [232]3 years ago
7 0

Answer:

18 pencils

Step-by-step explanation:

1/2 dozen:6

1 dozen:12

6+12=18

18 pencils

You might be interested in
Solve the equation below.<br><br> 1.2m+0.65=5
andrew-mc [135]

Answer:

m = 3.625

Step-by-step explanation:

1.2m + 0.65 = 5

~Subtract 0.65 to both sides

1.2m = 4.35

~Divide 1.2 to both sides

m = 3.625

Best of Luck!

5 0
3 years ago
Uncle John has 30 lemon trees and 36 lime trees to plant on his grove. He would like to plant the trees in rows where each row h
7nadin3 [17]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

this question is basically asking you to find the HCF of 30 and 36

step 1 : draw prime factor tree diagrams and write the numbers out as the product if their prime factors

step 2: multiply the prime factors they have in common

30 = 2 x 3 x 5

36 = 2 x 2 x 3 x 3

HCF = 2 x 3 = 6

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
You are on a low fat diet.
Alexxx [7]

Answer:

Probably just egg sandwich

Step-by-step explanation:

protein  

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me with this question please
Nutka1998 [239]

Answer:

the things wont load whats the question?

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Alan wants to bake blueberry muffins and bran muffins for the school bake sale. For a tray of blueberry muffins, Alan uses 1/3 c
True [87]
So we know there are 12 eggs and they will be distributed like this:

12=x2+y1
and 4 cups of flour:
4=1/3x+1/2y

let's see if we can find a solution in which all the materials are used:
12=x2+y1
4=1/3x+1/2y//*6

12=2x+y
24=2x+3y//*6

substract from each other:
12=2y
y=2
12=2x+y
12=2x+2
10=2x
x=5

So if nothing is wasted, he can make 5 blueberry muffins (making 12*5=60) and 2 bran muffins (2*9=18), together 78 dollars,

would it be better if instead of the bran muffins he did blueberry muffins (which are more expensive?)
for the branberry muffins he will used the double amount needed for 1: so 1 cup of oil and 2 eggs. From this he can only make 1 tray of blueberry muffins (and some oil will be left over), which will cost 12 dollars, which is less than 18

so he better make 6 blueberry and 2 bran trays






6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the distance between (-11, -20) and (-11, 5)?
    14·2 answers
  • One side of a rectangle is 3 inches shorter than the other side, and the perimeter is 54 inches. Which of the following equation
    11·2 answers
  • What is the answer to (7k+8)(7k-6)
    11·2 answers
  • Jona and his friend go apple picking .jonah fills 5 basket.each basket holds 15apples . If 4 of jonah's friend pick the same amo
    8·2 answers
  • How is the expression (3 + y) ⋅ 7 described by its factors and terms?
    6·2 answers
  • I need help pleasee!!!!
    9·1 answer
  • (Giving brainliets to who ever helps me!!
    10·2 answers
  • The function c ( x ) = 63 ⋅ ( 1.03 ) x models the cost in dollars, c , of 1 ounce of a certain chemical used in a laboratory. x
    11·1 answer
  • HELP ASAP I will give 20 points
    9·1 answer
  • Help I really need help
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!