1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
True [87]
3 years ago
13

Sweet Acacia Industries reported income taxes of $339,324,400 on its 2017 income statement and income taxes payable of $274,010,

600 at December 31, 2016, and $563,181,600 at December 31, 2017. What amount of cash payments were made for income taxes during 2017?
Business
1 answer:
S_A_V [24]3 years ago
5 0

Answer:

$50,153,400

Explanation:

The formula is to increase the income tax expense for the year by any decrease in income tax payable or decrease income tax expense by any increase in income tax payable for the year

Step 1: Calculate the Increase/Decrease in Income tax payable from 2016-2017

=Income tax Payable for 2017= $563,181,600

Income tax Payable for 2016= $274,010,600

=563,181,600-274,010,600= $289,171,000 - This represents an increase in income tax payable from 2016-2017

Step 2: Decrease the Reported Income Tax by the Increase in Income Tax payable as calculated in Step 1.

= $339,324,400-$289,171,000= $50,153,400

Cash Payments made for Income Taxes During 2017 is $50,153,400

You might be interested in
Accrued Product Warranty Fosters Manufacturing Co. warrants its products for one year. The estimated product warranty is 4% of s
Finger [1]

Answer:

a.

Date                     Account Title                                          Debit             Credit

Jan. 31                 Product Warranty Expense                 $15,160

                            Product Warranty Payable                                        $15,160

<u>Working:</u>

Product warranty expense = Amount of sales for January * Estimated product warranty

= 379,000 * 4%

= $15,160

b.

Date                     Account Title                                          Debit             Credit

Jan. 31                 Product Warranty Payable                     $355

                            Supplies                                                                     $250

                            Wages payable                                                          $105

The costs of the warranty will be taken from the liability account for warranties  because the warranty payable account represents that the company owes warranty repairs which the customer just came to collect.

5 0
3 years ago
Pasternik Company produces and sells two products, Alpha and Zeta. The following information is available relating to its setup
ryzh [129]

Answer:

E) None of these answer choices is correct.

Explanation:

<u>Overhead bases on labor hours:</u>

250 units / 25 per batch:  10 batch

total overhead cost: $ 2,000 setup per batch x 10 batch= $ 20,000

20,000 overhead cost / 1,000 labor hours = 20 dollars per hour

1,000 labor hours / 250 units of output: 4 labor hours per unit

4 labor hours x $ 20 = $ 80

<u>Overhead based on activity:</u>

Setup cost: 2,000

units per batch: 25

$ 2,000 / 25 units = $ 80

6 0
3 years ago
Business Plan/Legal Software, Plan Magic Business, and Ultimate Business Planner are software programs designed to help you
balu736 [363]
<span>The correct answer is letter A, determine the basic structural elements of your business plan.

These programs are designed to give you a strong foundations as to what you need to do in your business, what you need to prioritize, and what you need to strengthen or isolate. These programs are all forms of technology that aid and make your life in business easy and quick.</span>
5 0
3 years ago
What is the major decision facing kfc? 2. what factors are important in understanding this decision situation?
stepan [7]

The major decision kfc is facing is that about the appeal. The decision is that whether to appeal to the healthy market or to the indulgent market.

And the factors which are important in understanding this decision situation are: the responsibility of fast food market, the need vs demand of the people, and the lasting impact.

5 0
2 years ago
Click this link to view O*NET's Wages and Employment section for Librarians.
Juli2301 [7.4K]

Answer: C average

Explanation: i jus did this lol

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • You can insure a $42,000 diamond for its total value by paying a premium of D dollars. If the probability of loss in a given yea
    10·1 answer
  • Samuel owns a bond with a par value of $5,000 and a coupon rate of 5 percent. he will receive _____ in annual interest until the
    12·1 answer
  • The premiums paid by the employer in a business life insurance policy are
    6·1 answer
  • Quality experts agree that quality can be assured only during the: design phase production phase sales process marketing campaig
    6·1 answer
  • Scissor Corporation holds assets with a fair value of $150,000 and a book value of $125,000 and liabilities with a book value an
    10·1 answer
  • A report that shows the financial picture of a company at a given time and itemizes assets, liabilities, and stockholders' equit
    8·1 answer
  • Discuss how a change in a product design could produce a change in the design of a planning and control system.
    7·1 answer
  • HELPPPPPP!!!!
    8·2 answers
  • the real risk rate of interest is 2.5% and inflation is expected to be 3% this year and 3.5 during the next three years assume t
    12·1 answer
  • 4. Tim moves to a different state and buys a house in his new city. His new house is bigger than the apartment he lived in befor
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!