1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga nikolaevna [1]
3 years ago
8

Haala buys 13 identical shirts and 22 identical ties for 363.01.. The cost of a shirt is 15.35. Find the cost of a tie

Mathematics
1 answer:
AlladinOne [14]3 years ago
4 0

Answer:

EACH TIE COSTS 7.43

Step-by-step explanation:

If 13.35x13=173.55 then that means the ties total is 189.46 now devide that by 22 it equals 13.35

You might be interested in
Diana is planting a garden in the shape of the sector below. What is the length of fencing needed for the curred part of the gar
Lerok [7]

99/110

iruwjqkfsjakgjlkja;lkdfjskl ; jkgfj jh jj j hjh jh jh jh jhk kgoljkhk jhkl jh jkhjk k hjk hlkj h

3 0
3 years ago
F(x) = x^2 and g(x) = 2x-3 What is the value of g(4) + f(-3)?
Komok [63]

Answer: 66

Step-by-step explanation:see attachment.

If this helps you please rate brainest

3 0
4 years ago
In a 4x4x4 cube, the face is painted red, then divided into 64 1x1x1 cubes. How many of the 1x1x1 cubes are painted 1 or 2 faces
WITCHER [35]
Is 28 I think I am not sure
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me please and thx
Olenka [21]
Y = kx, so y/x is constant

you want y such that
y/12 = -2/-8
3 0
3 years ago
Geometric mean of 32 and 18
Rudiy27

Answer

Geometric mean: 24

3 0
3 years ago
Other questions:
  • WILL MARK BRANLIEST AND THANK! 10 POINTS, EASY QUESTION!!
    12·1 answer
  • What is 4/5 of 12 inches
    13·2 answers
  • Answer quickly for brainliest.
    8·1 answer
  • What are the slope, m, and y-intercept, (0,b), of the line described by the equation 3x+6=12
    14·1 answer
  • They were 64 dogs and cats at the pet store. If 25% were cats, how many cats were at the pet store?
    7·2 answers
  • Select the correct answer.
    6·2 answers
  • 4.2 = 1.4y
    6·1 answer
  • A 6-kilograms<br> bag of potting soil costs $4.08. What is the unit price?
    14·1 answer
  • A triangle has an area of 600 square feet. The height of the triangle is 20 feet. The base of the triangle is
    10·1 answer
  • ANSWER ASAP
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!