Answer:
The total budget is $1260
Step-by-step explanation:
Given


Required
Determine the total budget
Since all budgets was spent on Props and Costumes only.
We have that.




In other words, 55% was spent on Props
Let the total budget be x, we have:

Make x the subject


Hence, the total budget is $1260
$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
Answer:
148x
Step-by-step explanation:
12x^2 + 4x
144x + 4x
148x
I think this is correct? But hopefully this helped :)
Answer:
<h2>question is not up down this is incorrect questions</h2>
I’m on confused on what you have to do?