Well to find out X, you have to do the opposite to what it's asking to each side. So 11=x-4
+4 onto the 11 and + 4 on to the -4 which means you just have 15=X
Answer:
gcf=2
Step-by-step explanation:
Answer:
answer in image. Thanks
Step-by-step explanation:
Answer:
$9.38
Step-by-step explanation:
halibut is measured in pounds and a portion is measured in ounces
in order to determine the cost, the two units have to be comparable. So, ounces have to be converted to pounds
1 ounce = 0.0625 pounds
6 ounces = 0.0625 x 6 = 0.375 pounds
0.375 pounds would cost 0.375 pounds x 25 pounds = $9.38