1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Wittaler [7]
3 years ago
11

20 = –d + 16 –4 –6 4 –10

Mathematics
1 answer:
Alecsey [184]3 years ago
8 0

Answer:

d=-4

Step-by-step explanation:

20 = –d + 16

Subtract 16 from each side

20-16 = –d + 16-16

4 = -d

Multiply each side by -1

-1 *4 = -1 * -d

-4 =d

You might be interested in
Let x represent the number of television show episodes that are taped in a season. Enter an expression for the number of episode
Vinil7 [7]

Answer:

x=8 ???

Step-by-step explanation:

??? not 100% sure but im pretty sure ;w;

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
BRAINLIEST Look at the pattern and decide what number comes next.<br> 2 7 3 8 4 9 5 ?
baherus [9]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

2 + 5 = 7

3 + 5 = 8

4 + 5 = 9

5 + 5 = 10

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
The width of a rectangle is (5x + 2) inches and the length is (6x − 7) inches. Find the area of the rectangle.
Degger [83]

Answer:

<h2><u><em>30x² − 23x − 14</em></u></h2>

Explanation:

  • Area = Length · Width

Length: (6x - 7)

Width: (5x + 2)

  • Create An Equation

(6x - 7) (5x + 2)

= (6x + −7)(5x + 2)

(6x)(5x) + (6x)(2) + (−7)(5x) + (−7)(2)

= 30x² + 12x − 35x − 14

  • 30x² − 23x − 14

- PNW

7 0
2 years ago
She learns that the fabric she wants to use is $7.99 per yard. Find the total cost of 4 yards of fabric. Justify your answer by
sattari [20]

Answer:

$31.96

Step-by-step explanation: multiply without the decimal, the put it in once multiplied

799 * 4 = 3196

then put in the decimal... 31.96

8 0
3 years ago
Saj wants to go to all 19 home games at a football club.
Andreyy89

Answer:

£153

Step-by-step explanation:

If Saji bought a normal ticket for all 19 games, they would have to make 19 payments of £28. So, 28*19 would let us know that he would spend £532 in total. Then it's simply 532-379 to find the answer.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Micaela sold half of her comic books and then bought fifteen more. She now has 31. With how many did she begin?
    14·2 answers
  • you have housing and fixed expenses of $631.72/month and they are 33% of your realized income. What is our realized income per m
    13·2 answers
  • Write an equation in slope-intercept form for the line with slope -8 and y -intercept 9.
    5·1 answer
  • As an estimation we are told 5 miles is 8 km. <br> Convert 4 km to miles
    15·2 answers
  • Pls help asap thanks .
    10·2 answers
  • Are the expressions 5(4x+3) and 20x+3 equivalent
    13·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIST PLEASE HELP im very confused ​
    12·2 answers
  • One gallon of gas costs $3.60 and you buy m gallons. How much do you spend on gas?
    5·1 answer
  • If 20 apples cost $7, what is the unit cost?
    5·1 answer
  • Factored form for x^2 + 8x + 3​
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!