1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Greeley [361]
3 years ago
7

5 tons of rocks cost $8,200.00. What is the price per pound?2000 ibs =1 ton

Mathematics
1 answer:
natima [27]3 years ago
8 0
Since 2000 lbs = 1 ton then 5 tons = 10,000 lbs. Then tak $8,200 ÷ 10,000 lb= $.82 per pound
You might be interested in
Anybody know this ???
EleoNora [17]

Answer:

add all of the sides together

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Araron picked 14 pints of bottled water into a cooler for the family road trip. How many gallons of water did he pack into the c
Maslowich

Answer:

1.75 gallons

1 pint = 0.125 gallon

With that information, we can write a proportion:

\frac{1 pint}{0.125 gallons} = \frac{14 pints}{x}

Cross multiply:

x = 1.75 gallons

4 0
2 years ago
Triangular numbers can be represented with equilateral triangles formed by dots. The first five triangular numbers are 1, 3, 6,
Ugo [173]
<span>A direct variation means proportionality. Triangular numbers are quadratic in n. T(n)=n(n+1)/2. So no.</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me now plz <br> I will mark you brainliest
Sladkaya [172]

Answer:

x = 6

Step-by-step explanation:

Every side of an isosceles triangle will always be the same

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What are the x-intercepts of the following graph? On a coordinate plane, a parabola opens down and goes through (negative 2, 0),
Natasha2012 [34]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

I think so because its bigger than A but they both are x I'm pretty sure but b I think is the answer

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Determine the unit rate of a marathon runner who travels 15/2 miles in 1/4 hour
    7·2 answers
  • What is a rational number?
    9·1 answer
  • the English alphabet contains 2 more than twice as many letters as the Hawaii alphabet how many letters are there in the Hawaii
    8·2 answers
  • Calculate the perimeter of the figure shown below.
    6·1 answer
  • Solve the system of linear equations by substitution
    14·1 answer
  • If 14 meters of ribbon cost $19, how much would 21 meters of ribbon cost?<br> NEED HELP ASAP
    13·2 answers
  • the memory card on Melcher's digital camera can hold about 430 pictures. Melchar used 18% of the memory card while taking pictur
    7·1 answer
  • How many 1/8-foot pieces of ribbon can be cut from a roll of ribbon that is 2 1/2
    11·2 answers
  • Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?
    5·1 answer
  • Find the perimeter of a triangle with sides lengths 8, 10, and 12.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!